Jakub Forgács Správy

Znepokojivé INFO o kliešťoch v Banskobystrickom kraji: Obzvlášť POZOR v týchto okresoch

Vlani sme na Slovensku mali najviac prípadov kliešťovej encefalitídy za ostatných 20 rokov. Banskobystrický kraj drží nelichotivé prvenstvo.

Ilustračný obrázok k článku Znepokojivé INFO o kliešťoch v Banskobystrickom kraji: Obzvlášť POZOR v týchto okresoch
5
Galéria
Zdroj: FNsP Žilina

V roku 2020 zaznamenal Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky 184 prípadov kliešťovej encefalitídy (KE), čo je najvyšší počet prípadov za ostatných 20 rokov. Informoval o tom ÚVZ SR na svojej facebookovej stránk.

„Súvisieť to môže s pandemickou situáciou, vďaka ktorej ľudia viac vyhľadávali aktivity v prírode na Slovensku. Napriek tomu sledujeme už dlhodobo rastúci trend výskytu ochorenia,“ uvádza ÚVZ SR.

Najviac v Banskobystrickom kraji

Zatiaľ čo v minulosti bola najviac riziková oblasť Trenčianskeho kraja a Považie, za ostatné roky podľa ÚVZ SR najvyšší počet prípadov KE hlási Banskobystrický a Žilinský kraj.

Z priloženej mapy výskytu kliešťovej encefalitídy vyplýva, že v Banskobystrickom kraji sa najviac objavuje v okresoch Brezno a Detva a iba o niečo lepšia je situácia v okresoch Banská Bystrica a Poltár. Nasledujú ďalšie okresy, pričom viditeľne najmenej prípadov je práve v okrese Lučenec.

„Pravdepodobne to súvisí so zmenou klimatických podmienok, vďaka ktorým sa kliešte posúvajú na sever, ako aj do vyšších nadmorských výšok nad 1000 metrov nad morom,“ píše sa na stránke.

Ďalšie aktuálne správy

Spôsoby prenosu

Vírus kliešťovej encefalitídy sa na človeka prenáša zaklieštením: prenášajú ho všetky vývojové štádiá kliešta. „Znamená to, že človek si nemusí všimnúť prisatého kliešťa, pokiaľ ide o drobnú prehliadnuteľnú larvu alebo nymfu,“ vysvetľuje doktorka J. Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Druhým spôsobom prenosu je konzumácia infikovaných nepasterizovaných mliečnych výrobkov, najmä kozieho a ovčieho pôvodu. Slovensko hlási každoročne v rámci Európy najviac epidémií kliešťovej encefalitídy. Súvisí to aj s obľubou salašníckych výrobkov a s konzumáciou mliečnych výrobkov kozieho pôvodu pre ich zdravotné benefity.

Mapu výskytu kliešťovej encefalitídy podľa okresov si môžete pozrieť pod textom a ďalšie informácie o prevencii nájdete TU.

Aktuality z Banskobystrického kraja

Zdroj: ÚVZ SR
Kliešte
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM