Jakub Forgács Rôzne

Zelovoc na Hornej či Ryba... 5 legendárnych obchodov zo socíku, ktoré sme navštevovali v Bystrici

Orientačnými bodmi stretnutí sa odjakživa stávali miesta zvlášť známe, viditeľné, alebo jedinečné. Koľko z našich rodičov si na ne dodnes pamätá? Banskobystrické obchodíky, ktoré zažili len tí skôr narodení, mali vo svojej dobe špecifický cveng...

Ilustračný obrázok k článku Zelovoc na Hornej či Ryba... 5 legendárnych obchodov zo socíku, ktoré sme navštevovali v Bystrici
3
Galéria

Dnes sa už obchody v centre Banskej Bystrici menia tak rýchlo, že ani nestihneme postrehnúť, aký sa tam práve nachádza. Kedysi však prevádzky boli na jednom mieste roky a tak sa stávali nielen obľúbenými miestami na nákupy, ale aj orientačnými bodmi stretnutí. Niektoré obchody si tí skôr narodení pamätajú dodnes a ich názvy sa uchovali, aj keď predajne sú už dávnou minulosťou. V spomienkach na obchody z čias socializmu zalovil banskobystrický poslanec a člen niekdajšej VPN Pavol Katreniak.

Zelovoc

Ovocie, zelenina na Hornej ulici (oproti Železničiarskej ulici), bol jedným zo známych miest, kam kedysi chodievali Bystričania na zeleninu a ovocie, Ako spomína Katreniak, šéfkou tam bola mama súčasného bystrického mestského poslanca Stanislava Mičeva. „Mala jeden z najkrajších a najusporiadanejších výkladov v meste. Súťažila o titul Brigáda socialistickej práce. Ale na tie časy ten výklad naozaj aranžovala. Zelovoc bol vychytený. Predávali v ňom ocot, cukor a kvičiak. Zeleninu a ovocie nie vždy,“ povedal Katreniak so slovami, že v ňom dostávali aj podpultový tovar ako banány, citróny a pred Mikulášom aj mandarinky.

Mäsna

Ak ste si v Banskej Bystrici pred rokmi chceli kúpiť šunku či salámu, určite sa vám v pamäti vynorí Mäsna na Sídlisku. „Pani Júlia bola veľmi dobrá obchodníčka. Mávala aj maďarskú salámu, pražskú šunku či údený hovädzí jazyk,“ spomenul. Dostať sa k nim však podľa jeho slov vyžadovalo trochu netradičný postup, pretože po tieto tovary sa chodilo odzadu, taška sa pozakrývala papierom a utekalo sa domov.

Lekáreň

Lekáreň na Sídlisku stojí určite tiež za zmienku. Nebola to totiž úplne bežná lekáreň, ale tzv. permanentka. „V tejto lekárni, ako jedinej v meste, bola celý rok služba 24 hodín. V jedinej pripravovali určité lieky a sirupy ručne – navažovaním, miešaním podľa presnej receptúry,“ prezradil Katreniak. Sám ju dobre poznal, keďže jej dlhé roky šéfovala mama tohto banskobystrického poslanca.

Šport

Ak v sedemdesiatych, či osemdesiatych rokoch chceli Bystričania nakúpiť pre seba či svoje ratolesti športové potreby, tak zaručene navštívili Šport na Námestí Červenej armády (súčasné Námestie Štefana Moysesa). Aj keď sa dnes v ňom nachádza už úplne iný obchod s iným tovarom, pamätníci určite doteraz na túto predajňu nezabudli. V tých časoch to bol jediný športový obchod v Banskej Bystrici.

Ryba

Vôňa z tejto predajne zostala v pamäti mnohým obyvateľom Banskej Bystrice dodnes. Ryba stála na Námestí Červenej armády (zlatníctvo vedľa fary, súčasné Námestie Štefana Moysesa). „Bola to predajňa kombinovaná s bufetom. Rybacia smrdela aj von. Keď človek vošiel dovnútra, dostal lístok. Naň mu zapisovali všetky položky, ktoré kúpil. V kase v strede predajne potom zaplatil,“ spomína Katreniak na známy obchod.

A čo vy? Pamätáte si na predajne podobné predajne z nášho mesta, ktoré sa vám viažu s krásnymi udalosťami, priateľmi z mladosti, či veselými historkami? Podeľte sa o ne s našimi čitateľmi. Budeme veľmi radi, ak ku svojim spomienkam pripojíte aj fotografie. Svoje príbehy, fotografie, či spomienky nám môžete poslať na mailovú adresu: forgacs@global24.sk.

Foto: ilustračné

Bystrický Tuzex v OBRAZOCH
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie