Jakub Forgács Správy Samospráva

Zapojíte sa do jarného upratovania Bystrice? Mesto poskytne kontajnery aj vrecia

Samospráva chce preto umožniť Banskobystričanom zbaviť sa odpadu z pivníc a okolia svojich domovov prostredníctvom pristavenia veľkoobjemových kontajnerov na základe individuálneho dopytu.

Ilustračný obrázok k článku Zapojíte sa do jarného upratovania Bystrice? Mesto poskytne kontajnery aj vrecia
Zdroj: Mesto Banská Bystrica

Príchod jarných dní je už tradične spojený s upratovaním našich príbytkov a okolia domov. V tomto duchu preto mesto každý rok organizovalo pre obyvateľov celomestskú akciu Za krajšie mesto. Z dôvodu pandémie koronavírusu musela samospráva už vlani tradíciu obľúbeného podujatia po 20-tich rokoch prerušiť. Informovala o tom hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková so slovami, že to podobne bude aj tento rok.

Kontajnery aj vrecia

„Vzhľadom na to, že nepriaznivá situácia stále pretrváva, mesto pristaví veľkokapacitné kontajnery na sídliská a poskytne vrecia na odpad len na základe individuálnych požiadaviek obyvateľov,“ uviedla.

Trávniky po zime odkryli mnoho odpadu, ktorý každý deň pomáhajú zbierať aktivační pracovníci. Na celé mesto ich je však podľa slov Marhefkovej momentálne len desať, preto nie je možné upratať všetky mestské časti naraz. Samospráva chce preto umožniť Banskobystričanom zbaviť sa odpadu z pivníc a okolia svojich domovov prostredníctvom pristavenia veľkoobjemových kontajnerov na základe individuálneho dopytu.

„Žiaľ, pandémia ochorenia COVID-19 neobchádza ani našich aktivačných pracovníkov či dodávateľa služby, ktorý sa v našom meste stará o odvoz komunálneho odpadu. Preto budeme jednotlivé požiadavky vybavovať na základe aktuálnych voľných kapacít a situácie, ktorá sa mení prakticky každý deň. Rád by som vyzval Banskobystričanov, aby nám pomohli preklenúť toto náročné obdobie a za dodržania všetkých opatrení sa pokúsili postarať o zlepšenie vzhľadu okolia svojich domovov,“ vyzýva primátor Ján Nosko.

Ako sa nahlásiť?

Obyvatelia, ktorí majú záujem o pristavenie veľkoobjemového kontajnera, môžu nahlásiť predpokladaný termín v predstihu na e-mail: separovanyzber@banskabystrica.sk alebo telefonicky na 048/433 0454. „Mesto zároveň poskytne vrecia na odpad každému, kto o ne prejaví záujem na tel. +421 917 505 900,“ doplnila Marhefková.

„Všetkých obyvateľov by sme chceli požiadať o trpezlivosť. Súčasná situácia so šírením ochorenia COVID-19 sa odzrkadľuje aj pri výkone každodenného zberu komunálneho odpadu. Dodávateľ služby sa môže z dôvodu karantény alebo pozitivity svojich pracovníkovdostať do časového sklzu, aj pokiaľ ide napr. o harmonogram zberu objemného odpadu a pod.,“ dopĺňa Michal Štúber z Oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev MsÚ v Banskej Bystrici.

Zmluvný partner mesta, ktorý sa stará o zimnú a letnú údržbu chodníkov, sa v súčasnosti zameriava na ručné čistenie. Zároveň sa pripravuje na prechod na strojné čistenie pomocou svojich mechanizmov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Za krajšie mesto 2019
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM