Jakub Forgács Správy

Začala sa obnova materskej školy v Sásovej. Rozrastie sa aj o jednu triedu

Materská škola prejde významnou komplexnou obnovou, výsledkom ktorej bude zníženie energetickej náročnosti, bezbariérový prístup, rozšírenie kapacít či zlepšenie vybavenia,

Ilustračný obrázok k článku Začala sa obnova materskej školy v Sásovej. Rozrastie sa aj o jednu triedu
Zdroj: Mesto Banská Bystrica

Po dlhšej vynútenej odmlke sa v januári začali práce na Materskej škole Strážovská v Sásovej. Tento pondelok mesto odovzdalo do rúk zhotoviteľa aj poslednú škôlku, ktorej obnova sa realizuje za pomoci eurofondov. „Finančné príspevky mesto získalo nielen z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ale aj z Integrovaného regionálneho operačného programu. Vďaka tomu prejde Materská škola Karpatská 3 významnou komplexnou obnovou, výsledkom ktorej bude zníženie energetickej náročnosti, bezbariérový prístup, rozšírenie kapacít či zlepšenie vybavenia,“ uviedla hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová.

Práce pozastavili

„Prvá etapa projektu na rozšírenie kapacít v tejto materskej škole bola úspešne ukončená v roku 2019. Ďalšie práce sa však z dôvodu omeškania realizácie energetických opatrení museli pozastaviť a samospráva musela čakať na úspešné ukončenie procesu opakovaného verejného obstarávania. Preto je v súčasnosti hotový len jeden pavilón,“ uviedla hovorkyňa.

„Energetické opatrenia sú zamerané na zateplenie obvodových stien troch pavilónov, spojovacej chodby a podlahy nad nevykurovaným priestorom. Staré okná budú vymenené za plastové a dvere za hliníkové s izolačným trojsklom. Zateplí sa pôvodná strecha, vymenia sa zdroje osvetlenia za LED žiarovky a vykonaná bude aj komplexná obnovu vykurovacieho systému, systému distribúcie teplej vody, inštalácia inteligentného systému núteného vetrania s rekuperáciou, inštalácia tepelných čerpadiel, meranie a riadenie spotreby energie a vybudovanie bezbariérového prístupu do predmetných pavilónov,“ povedala Mojžišová so slovami, že týmito opatreniami sa dosiahne úspora energie na vykurovanie vo výške takmer 75 percent.

O jednu triedu viac

„Vďaka projektu na Rozšírenie kapacít bude môcť Materskú školu Karpatská navštevovať 132 detí, čo je o jednu triedu viac ako doteraz. V existujúcich priestoroch sa uskutoční rekonštrukcia rozvodov elektroinštalácie, výmena zdravotechnických zariadení,  vymaľovanie objektu, výmena podláh vo vybraných miestnostiach, pribudne nový nábytok, koberce a vznikne zdravší a komfortnejší priestor pre výchovný proces detí,“ vymenovala.

Ako uviedla hovorkyňa, pri MŠ Karpatská je suma projektu zameraného na Zníženie energetickej náročnosti 548 270,23 eur, z toho výška nenávratného finančného príspevku je 477 160 eur a spolufinancovanie mestom je 71 110,23 eur. Suma projektu na Rozšírenie kapacít je 465 717,56 eur – nenávratný finančný príspevok vo výške 394 153,83 eur a spolufinancovanie mestom je 71 563,73 eur. „Práce by mali byť dokončené na jeseň 2020,“ dodala Mojžišová.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM