Rôzne Správy

Zábery s unikátnou výpovednou hodnotou. V Bystrici vystavia kolekcie fotografií z roku 1968

Súbor reportážnych fotografií z roku 1968 bol v depozitári bystrického múzea uložený v obale s označením "vyradiť". Teraz sú základom jedinečnej výstavy.

Ilustračný obrázok k článku Zábery s unikátnou výpovednou hodnotou. V Bystrici vystavia kolekcie fotografií z roku 1968
16
Galéria
Zdroj: Ústav pamäti národa/Ján Kučerák

Unikátne kolekcie fotografií z roku 1968 z Námestia SNP v Banskej Bystrici priblíži výstava, ktorú pod názvom Dievčina na čele protestu otvorí v utorok 28. augusta tamojšie Stredoslovenské múzeum (SSM).

Atmosféru z námestia zachytil na negatívy vtedajší fotograf múzea a zoológ Jozef Teplan. „Súbor reportážnych fotografií z roku 1968 bol v depozitári uložený v obale s označením VYRADIŤ!. Až po ich dôkladnejšej analýze sme ich vyradenie opätovne prehodnotili. Dnes sú tieto fotografie s unikátnou výpovednou hodnotou základom najnovšej výstavy v Thurzovom dome,“ vysvetľuje autorský zámer výstavy jeden z jej kurátorov Vladimír Klemanič.

Teplanove fotografie zachytávajú protesty študentov v Banskej Bystrici z 20. marca 1968 a z 21. augusta 1968. Čiernobiele snímky sú podľa organizátorov svedectvom búrlivej atmosféry z námestia a zároveň sú dôkazom dôležitého postavenia banskobystrického študentského hnutia vo víre augustových udalostí.

„Našou snahou pri výbere fotografií na výstavu bolo identifikovať jednotlivých aktérov a sprostredkovať ich osobné výpovede. Aj napriek nášmu úsiliu a rozhovorom s účastníkmi demonštrácií sme dokázali identifikovať len minimálny počet osôb na fotografiách. Veríme, že súčasné poznanie nám pomôžu doplniť práve návštevníci výstavy, ktorí by mohli spoznať ďalších účastníkov protestov. Aktuálna výstava by tak naplnila aj svoje ďalšie poslanie a dodatočne rozšírila vedomosti a dokumentáciu danej doby,“ dopĺňa spoluautor výstavy a riaditeľ SSM Roman Hradecký.

Autori výstavy sa rozhodli časť fotografií umiestniť na autentickom mieste – pri obelisku Červenej armády. Fotografie z miesta konania protestov majú tak poskytnúť obyvateľom mesta i jeho návštevníkom nefalšovanú výpoveď o oboch demonštráciách a pomôžu lepšie pochopiť atmosféru tých čias.

Pozrite si v priloženej fotogalérii mrazivé momenty z augusta 1968 v uliciach Banskej Bystrice!

Foto: ilustračné, Ústav pamäti národa (Ján Kučerák)

FOTO: Vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Banskej Bystrice
16
Galéria
Zdroj: Ústav pamäti národa/Ján Kučerák
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM