Vyrovnané pohronské derby Bystrice so Zvolenom sa rozhodlo až v predĺžení, FOTO

Hokejisti HC 05 Banská Bystrica prehrali v dueli 46. kola Tipos extraligy s HKM Zvolen 2:3 po predĺžení.

Ilustračný obrázok k článku Vyrovnané pohronské derby Bystrice so Zvolenom sa rozhodlo až v predĺžení, FOTO
7
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Banskobystrickí hokejisti začali v dočasnom domovskom stánku vo Zvolenu práve proti tamojšiemu tímu dobre. Mali miernu prevahu, ale chýbali šance. Rahm musel zasahovať po strele Creviera-Morina, zapotil sa aj pri možnostiach Ihnačáka a Faška-Rudáša zblízka. V presilovke nespracoval puk pred odkrytou bránkou Melcher a neujal sa ani nebezpečný teč Faška-Rudáša. Ako sa ma využívať početná výhoda ukázali hokejisti spod Pustého hradu. Najprv Nuutinen bez prípravy preveril Gajana, no ten napokon kapituloval po strele Hraška od modrej v štrnástej minúte – 0:1. Zvolenčania nevyužili potom i ďalšiu presilovku, v nej mal opäť dobrú možnosť Nuutinen a o pár sekúnd neskôr Bondra, keď po jeho strele si gólman Bystrice takmer nešťastne zrazil puk do bránky.

Na začiatku druhej tretiny ‚bryndziari‘ nevyužili dve početné výhody. Dve možnosti v hre piatich proti piatim mal Marcinek, no na Gajana nevyzrel. Presilovku nepretavili do gólu ani hokejisti spod Urpína, no po nej mali veľké šance, keď po teči D'aousta zvonila horná žŕdka a Ihnačáka z metra vychytal Rahm. Ten napokon inkasoval v 35. minúte, odrazený puk sa totiž dostal pred Kabáča a zblízka ho upratal medzi žrde – 1:1. Do prestávky potom nebola núdza o príležitosti. Zvolenčan Kelemen v úniku pohorel, nedotiahol blafák. Banskobystričania hrozili v presilovke, Mlynarovič vyrazený puk dostal do bránky, ale podľa videorozhodcu nedovolene korčuľou, nevšimol si, že ho ešte potom stihol klepnúť hokejkou. V oslabení 37 sekúnd pred koncom streného dejstva Marcinek dobre forčekoval, na zadnom mantineli si nerozumeli Gajan s Bretonom, čo útočník HKM využil a zasunul puk pri pravej žrdi do bránky, kde sa už gólman HC '05 nestihol vrátiť – 1:2. Následne mal ešte dve veľké možnosti Kelemen, bystrický brankár tentoraz podržal svoj tím.

Nástup do tretej tretiny mali ‚barani‘ excelentný. Faško-Rudás od zadného mantinelu našiel pred bránkou Ihnačáka a ten bez prípravy pri pravej žrdi zakončil – 2:2. Na opačnej strane pohrozil dobrou strelou z medzikružia Viedenský, no vyloženejšie príležitosti zmaril na papieri písaný domáci tím. Konkrétne Ihnačák, Crevier-Morin na dvakrát a Kabáč z bezprostrednej blízkosti. Zvolen mohol ísť do vedenia v presilovke, ak by Bondra sám pred Gajanom pretlačil puk za neho. Už v hre piatich proti piatim neuspel v predbránkovom priestore Mlynarovič a z pravej strany Melcher. Veľkú možnosť mal v 52. minúte Cardwell, no Rahm skvele vytiahol betón. V závere sa striedali útoky na jednej i druhej strane, ale nik sa už nepresadil. Duel teda dospel do predĺženia, v ktorom sa dostal do úniku Stupka, šancu nevyužil, na opačnej strane nezspel v prečíslení Faško-Rudáš. Rozhodujúci moment nastal sedemnásť sekúnd pred koncom extra času. Puliš síce v úniku pohorel, ale spoza bránky posielal puk pred ňu a Gajan si ho nešťastne zrazil do bránky – 2:3.

HC 05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 2:3 pp (0:1, 1:1, 1:0 – 0:1)

• Góly: 35. Kabáč (Dvorský, Breton), 41. Ihnačák (Faško-Rudáš) – 14. Hraško (Zuzin, Puliš), 40. Marcinek, 65. Puliš
  • Rozhodovali: Müllner, J. Tvrdoň – Bogdaň, Synek
  • Vylúčení na 2 min: 5:3
  • Presilovky: 0:1
  • Oslabenia: 0:1
  • bez divákov.
  • Banská Bystrica: Gajan – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Jago, Bdžoch – Faško-Rudáš, Ihnačák, J. Sukeľ – Lamper, Dvorský, Vašaš – D'aoust, Sojka, Melcher – Výhonský, Tamáši, Kabáč – Mlynarovič
  • Zvolen: Rahm – Meliško, Betker, Melancon, Ivan, Kubka, Hraško, Hatala – Kelemen, J. Mikúš, R. Bondra – McPherson, Puliš, Nuutinen – Stupka, Viedenský, Zuzin – Kolenič, Gubančok, Marcinek

Tuukka Poikonen, tréner Banskej Bystrice: „Odohrali sme dobrý zápas. I napriek tomu, že sme napokon prehrali. Predviedli sme však hokejové veci, na ktorých pracujeme posledný týždeň. Najmä v defenzíve. Žiaľ dnes to nestačilo na Zvolen. Mali sme šance, rovnako tak aj súper. Prehra nás mrzí obzvlášť po tom, čo sme na ľade predviedli. “

Peter Oremus, tréner Zvolena: „Dovolím si tvrdiť, že zápas bol výborný. Banská Bystrica hrala vynikajúco. Nebolo to pre nás jednoduché. Súper predviedol obetavý výkon. Bolo ťažké sa cez bystrických hráčov presadiť. Išlo o vyrovnané derby. My sme napokon boli šťastnejší, pretože sme dali víťazný gól. Pokojne ho však mohla dať aj Banská Bystrica. Víťazstvo si preto vážim a teší nás.“

Radovan Puliš, strelec víťazného gólu Zvolena v predĺžení: „Bol to už takpovediac play off zápas svojou úrovňou. Sme radi, že sme ho zvládli a vyhrali. Čo sa týka môjho gólu, nevypustil som to po nezdarenom úniku a išiel som stále za pukom, vyplatilo sa, dal som to tam napokon. Tešia nás aj dva body, chceme si to rozdať o prvé miesto v tabuľke.“

Zábery zo zápasu nájdete v priloženej fotogalérii!

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.