Vyčíňanie sprejerov v areáli Múzea SNP. Čo sa udialo podľa slov mestských policajtov? FOTO

Pohľad, ktorý nahneval mnohých Banskobystričanov. V areáli Múzea SNP vyčíňali vandali - sprejeri. Postriekané nezostali iba múriky či múr bašty, ale aj exponát sovietskeho lietadla. Mestskí policajti teraz prehovorili!

Jakub Forgács
Ilustračný obrázok k článku Vyčíňanie sprejerov v areáli Múzea SNP. Čo sa udialo podľa slov mestských policajtov? FOTO
Zdroj: Mestská polícia BB

Nočné služby pre príslušníkov mestskej polície cez víkend bývajú iné ako počas pracovného týždňa. Z dôvodu vyčíňania mládeže, ktorá nevie, čo so sebou, býva výkon služby posilnený hliadkami mestskej polície. „V piatok dňa 15.4.2016 tesne pred polnocou veliteľ zmeny operačného strediska Mestskej polície Banská Bystrica prijal oznam od občana, že nejakí mladíci behajú po lietadle a sprejujú ho,“ uviedla Marianna Belancová, hovorkyňa Mestskej polície.

Traja mladíci

Tento oznam podľa jej slov dal veliteľ operačného strediska mestskej polície okamžite preveriť hliadkam, ktoré sa nachádzali v v centre mesta. Tam vykonávali kontrolu zameranú na požívanie alkoholických nápojov maloletými a mladistvými osobami.

„Príslušníci mestskej polície, ktorí prichádzali po schodoch smerom k Malej Bašte zbadali tri osoby. Jedna z nich držala v ľavej ruke tašku plnú sprejov a pravou rukou sprejovala stenu Malej bašty červenou farbou. Osoby boli vyzvané, aby upustili od nezákonného konania a následne boli zadržané z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu poškodzovanie cudzej veci,“ pokračovala hovorkyňa.

„Po overení totožností bolo zistené, že sa jedná o Banskobystričanov mužského pohlavia vo veku 16, 17 a 22 rokov. Títo sa s príslušníkmi mestskej polície nestretli prvýkrát pri porušovaní zákona. Vandali rovnaký rukopis zanechali aj na exponáte sovietskeho lietadla LI-2, kde čiernym sprejom poškodili okno na prednej časti lietadla vo výške tri metre a oporný múrik okolo areálu lietadla,“ povedala Belancová so slovami, že na miesto udalosti bola privolaná hliadka Policajného zboru, ktorá si vec prevzala na mieste. Polícia už začala stíhanie vo veci prečinu poškodzovania cudzej veci.

Vandali sa činia

V areáli Múzea SNP nevyčíňali vandali po prvýkrát – boli tam už poškodené lavičky postriekané sprejom, poškodená fontána, či poškodené osvetlenie na schodoch a v minulosti pomaľovaný tank ružovými srdiečkami.

Nielen areál Múzea SNP býva terčom vandalov. Sprejeri svoje prejavy s podobným rukopisom zanechávajú aj na iných objektoch – napr. budova zdravotného strediska na Šalgotarjánskej ulici, či budova Gymnázia Andreja Sládkoviča na Komenského ulici.

„Faktom je, že dvaja zo zadržaných bývajú neďaleko zdravotného strediska na Fončorde a možno niektorý z nich chodí na gymnázium. Skutočnosťou je aj to, že jeden zo zadržaných sprejerov je synom bývalého primátora. Za povšimnutie stoja aj tri písmená EKG, ktoré sa nachádzajú aj na Malej Bašte a také isté tri písmená EKG sa nachádzajú aj na fasáde budovy gymnázia,“ dodala Belancová so slovami, že v súvislosti s vandalmi v meste treba pripomenúť aj poškodenie sochy partizána, ktorú vandali natreli ružovou farbou.

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame