Vonku si dajte poriadny pozor: Kde v Bystrickom okrese môžete naraziť na infikovaných kliešťov?

Už opäť útočia! Na kliešte si treba dať v týchto dňoch pri vašom pobyte v prírode naozaj pozor. Ešte viac to platí práve pre okolie Banskej Bystrice. Práve tu totiž môžete naraziť na infikované kliešte.

Jakub Forgács
Ilustračný obrázok k článku Vonku si dajte poriadny pozor: Kde v Bystrickom okrese môžete naraziť na infikovaných kliešťov?
Zdroj: Webnoviny.sk

Úrad verejného zdravotníctva SR zverejnil zoznam prírodných ohnísk kliešťovej encefalitídy na Slovensku. Nájdeme medzi nimi aj dve obce v rámci okresu! Kliešte sú najvýraznejším predstaviteľom vektorov v našich končinách, ktoré prenášajú nebezpečné choroby.

„Prenášajú vírus, ktorý spôsobuje kliešťovú encefalitídu (zápal mozgových blán) a baktériu, ktorá spôsobuje lymskú boreliózu," priblížila riaditeľka kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku Darina Sedláková. Ako dodala, obe ochorenia sú nebezpečné, lebo môžu trvalo poškodiť centrálnu nervovú sústavu a v niektorých prípadoch viesť aj k smrti.

Infikované kliešte v našom okrese

„Aj keď drvivá väčšina kliešťov nie je infekčná a spôsobuje ‚len‘ uštipnutie a cicanie krvi, jedno až dve percentá sú prenášačmi spomínaných ochorení. Na Slovensku je podľa odborníkov 37 endemických oblastí s infikovanými kliešťami najmä okolo rieky Váh a na východnom Slovensku, ale istý si človek nemôže byť nikde,“ zdôraznila Sedláková.

Každý rok je hlásených asi 100 ochorení na encefalitídu a kým borelióza bola v minulosti veľmi zriedkavá, v ostatných rokoch jej výskyt najmä vo východných okresoch dramaticky stúpa.

A práve Bystričania by mali byť pri povyrazení do prírody opatrní. Medzi prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy na Slovensku totiž patria v rámci Bystrického okresu obce Poníky a Oravce.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame