Aktualizované Jakub Forgács Správy

Vojenská PARÁDA v srdci Slovenska: Prísahu zložili STOVKY absolventov výcviku, VIDEO a FOTO

Absolventi základného sedemtýždňového vojenského výcviku v závere pracovného týždňa verejne zložili slávnostnú vojenskú prísahu.

Ilustračný obrázok k článku Vojenská PARÁDA v srdci Slovenska: Prísahu zložili STOVKY absolventov výcviku, VIDEO a FOTO
19
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Takmer 400 nových vojakov, z toho zhruba tretina vojačiek, zložilo v piatok, v Deň Ozbrojených síl (OS) SR, v Banskej Bystrici slávnostnú prísahu. Svoje rozhodnutie stať sa profesionálnymi vojakmi prejavili už počas náročného výberového konania a sedemtýždňového základného výcviku. Prísahu nasadiť zdravie a život pri obrane vlasti a svojich spoluobčanov ich v parku pod Pamätníkom SNP vyslovilo asi o desať percent menej, než začínalo.

Aj budúci kadeti

Ako uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR, generál Daniel Zmeko, noví vojaci budú pôsobiť v rámci útvarov po celej republike, predovšetkým naplnia tie, ktoré majú veľký operačný význam alebo sú naším záväzkom v aliančnom prostredí. Medzi nimi sú aj budúci kadeti Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika, ktorých čaká päťročné štúdium. Podľa neho percento vojačiek v rámci OS SR stúpa.

„Potrebujeme komunikovať s verejnosťou, aby nám dôverovala. Musíme mať s ňou živý kontakt, pretože žijeme komplikovanú dobu, keď sme svedkami útokov, ktoré smerujú k rozdeleniu armády od občana, a tomu sa potrebujeme brániť,“ zdôvodnil Zmeko verejnú vojenskú prísahu. „Spojenectvo medzi občanom a občanom v uniforme je esenciálne pre fungovanie ktorejkoľvek armády. Vidíme to na Ukrajine. Ukrajinská armáda je preto taká efektívna, že má veľkú podporu občanov,“ dodal generál.

Nárast počtu vojakov

Podľa štátneho tajomníka ministerstva obrany Mariána Majera v poslednom roku došlo k zvýšeniu počtu vojakov približne o tisíc a v súčasnosti je naplnenosť asi 80 percent. „Záujem vstúpiť do armády bol pred tromi rokmi vysoký, ale vojnový konflikt na Ukrajine to trochu pozastavil. Pracujeme na tom, aby vojakov bolo viac, máme rozbehnutú regrutačnú kampaň. Je však dôležité, aby to nebol len nábor, ale výber tých najlepších,“ zdôraznil Majer.

Za posledné roky vojakov nasadzovali najmä na pomoc obyvateľom pri riešení krízových situácií ako covidová pandémia, ochrana hraníc či spoločné hliadky v súvislosti s migračnou krízou. To sú zároveň úlohy, ktoré v najbližších dňoch čakajú aj nových vojakov.

Ako Majer dodal, pracujú na tom, aby sa zvýšila atraktivita tohto povolania. Finančné odmeňovanie profesionálnych vojakov sa podarilo zvýšiť aj tento mesiac.

Zábery z tejto udalosti si môžete pozrieť na priložených videách a vo fotogalérii.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Stovky absolventov základného vojenského výcviku zložili prísahy
19
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Facebook
Zdroj: Facebook
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM