Jakub Forgács Rôzne

Venčeky v Robotníckom dome či diskotéky v PKO: Slávne podniky, v ktorých sa Bystričania za socíku vedeli baviť

V minulom storočí sa Bystričania baviť vedeli a bolo jedno, či v kaviarni alebo vinárni. Na tieto podniky si spomína snáď každý skôr narodený obyvateľ nášho mesta. Väčšina z nich však už žije iba v našich spomienkach.

Ilustračný obrázok k článku Venčeky v Robotníckom dome či diskotéky v PKO: Slávne podniky, v ktorých sa Bystričania za socíku vedeli baviť
Zdroj: TASR

V Banskej Bystrici nájdeme viaceré známe hudobné či tanečné kluby, divadlá a ďalšie podniky, kam sa dá skočiť za zábavou. Kedysi však v našom meste fungovali úplne iné zábavné prevádzky. V spomienkach na tie z čias socializmu zalovil banskobystrický poslanec a člen niekdajšej VPN Pavol Katreniak. „Tých zábavných podnikov bolo v Banskej Bystrici veľa, ak do zábavy počítate krčmy,“ povedal na úvod s úsmevom.

Známe diskotéky

Ako ďalej spomenul, diskotéky bývali v PKO – „pekáči“ (dnes Dom Slovenského misijného hnutia na Skuteckého ulci) a v závodnom klube Slovenka. „Hudby, tanca, hluku, alkoholu, dymu tam bolo až-až. Hoci som mal do „pekáča“ veľmi blízko, chodil som tam zriedka,“ dodal Katreniak.

Robotnícky dom

„Renomovaným miestom bol Robotnícky dom. Celé roky v ňom viedol tanečnú školu Anton Žatko. Jeho lekcie boli na vysokej úrovni. Žatko dal na úvod presné pravidlá. Výuku začínal spravidla mazurkou. Stredoškoláci sa postupne naučili tancovať valčík, tango, foxtrot, waltz quickstep, cha-chu, rumba, jive, blues, polku či čardáš so všelijakými figúrami. Modernému tancu bol venovaný jeden večer. Na konci semestra bol venček s rodičmi,“ povedal ďalej s tým, že záujemcovia mohli pokračovať vo vyššom kurze. Majster Žatko s manželkou podľa jeho slov nielen naučili pohybovať sa po parkete celú generáciu mladých, správať sa v spoločnosti úctivo a obliekať sa na verejné podujatie elegantne, ale tiež vychovali plejádu vynikajúcich tanečníkov.

Kiná či divadlo

Za socíku fungovali v Banskej Bystrici hneď viaceré kiná, ktoré vedeli ľuďom poskytnúť kultúrne vyžitie. „Na kultúru sme chodili do kín Hviezda (dnes opustené) a Urpín (dnes zbúrané), bábkového divadla (dnes premiestnené z Kollárovej ul. na Skuteckého) a Divadla Jozefa Gregora Tajovského (dnes Štátna opera),“ vymenoval Katreniak.

V krčmách aj reštikách

Ako ďalej spomenul, krčmami nízkej cenovej skupiny boli Smaženka v Malinovského ulici (Dolná), Perla v Hornej ulici (ale nie súčasná Perla, socialistická Perla bola oproti súčasnému Tirish pubu), Koruna na sídlisku, Bystrička pri Hrone, Kazačok. „Príjemne bolo v Alpínke na Uhlisku, atď. Lepšími podnikmi boli Rak, Hradec a Šestka na námestí či Reštaurácia Park (Tajovského ulica), kam chodili najmä vysokoškoláci, ktorí tam mali pedagogickú a ekonomickú fakultu.“ pokračoval Katreniak.

Pre stredoškolákov

„Dlho jediné gymnázium v našom meste sídlilo na križovatke pri Hrone a v súčasnom Centre Jána Pavla II. Preto gymnazistov pokúšalo chodiť do Gril baru pri kine Urpín. Lenže tam niekedy zvykli prísť na kontrolu profesori z neďalekej školy. Samotný pán riaditeľ Holécy býval nebezpečne blízko. Takže Gril bol síce príťažlivý, ale riskantný,“ vysvetlil so slovami, že to stredoškoláci radšej išli hore na „Camping“ na Tajovského ulici. Domy na Belvederi vtedy neexistovali, Graniar sa staval, no „Camping“ bola podľa jeho slov dokonalá „zašiváreň“.

A čo vy? Pamätáte si na iné podniky z nášho mesta, ktoré sa vám viažu s krásnymi udalosťami, priateľmi z mladosti, či veselými historkami? Podeľte sa o ne s našimi čitateľmi. Budeme veľmi radi, ak ku svojim spomienkam pripojíte aj fotografie. Svoje príbehy, fotografie, či spomienky nám môžete poslať na mailovú adresu: forgacs@global24.sk.

Čítajte tiež:

Zelovoc na Hornej či Ryba… 5 legendárnych obchodov zo socíku, ktoré sme navštevovali v Bystrici

Bystrický Tuzex, luxus na ktorý mnohí spomínajú: Pamätáte ešte, od koho ste kupovali bony?

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM