Jakub Forgács Správy

Veľká pocta pre známeho skladateľa. Čestný titul z rúk rektora UMB

Nahral 109 skladieb pre 29 gramofónových spoločností a hrdiť sa môže aj Medailou prezidenta Slovenskej republiky. Slovenský dirigent, skladateľ, organista a hudobný pedagóg Ján Valach kedysi pôsobil pod Urpínom. Jeho reprezentácia slovenského umenia v zahraničí nezostala bez povšimnutia.

Ilustračný obrázok k článku Veľká pocta pre známeho skladateľa. Čestný titul z rúk rektora UMB
Zdroj: TASR

Pocta, aká sa nujde hocikomu. Ján Valach (90) si na pôde Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli prevzal z rúk rektora Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Vladimíra Hiadlovského čestný akademický titul Doctor honoris causa Univerzity Mateja Bela.

Slovenské umenie v zahraničí

Rektor UMB Vladimír Hiadlovský pripomenul, že Vedecká rada Univerzity Mateja Bela v apríli schválila návrh Pedagogickej fakulty UMB na ocenenie celoživotného diela Jána Valacha a celej „šírky a hĺbky rozmeru jeho osobnosti“. „Som veľmi rád, že tento čestný titul udeľujeme osobnosti, ktorá presahuje národný rozmer,“ uviedol Hiadlovský.

Dodal, že profesor Valach „vyoral hlbokú brázdu“ nielen v banskobystrickom regióne, kde začal pôsobiť v roku 1962, ale aj v rámci Slovenska ako takého. „Niekoľko desaťročí reprezentoval v zahraničí slovenské umenie a oblasť, v ktorej je z hľadiska hudby odborníkom“.

Prísť nemohol

Profesora Valacha na podnet Zastupiteľského úradu SR v Belgicku vlani ocenil aj slovenský prezident Andrej Kiska, keď mu udelil vysoké štátne vyznamenanie – Medailu prezidenta Slovenskej republiky. Valach v rozhovore uviedol, že často a rád chodí na Slovensko, ale práve na také významné podujatia, ako je medaila od prezidenta či udelenie čestného titulu od univerzity mesta, kde kedysi pôsobil, nemohol prísť osobne.

„Samozrejme, že je to veľmi veľká pocta a hlboko to pôsobí na dušu a aj na umelecký život. Srdečne všetkých pozdravujem, som zaviazaný vďakou a úctou a zaviazaný pred naším národným spoločenstvom,“ odkázal maestro slová vďaky na rodné Slovensko.

Na otázku, či aj v takom vysokom veku je ešte umelecky činný, Valach poznamenal, že „život pokračuje a v takej miere, do akej je človeku daná milosť, že môže počúvať, vnímať, vidieť a chodiť, tak je človek veľmi vďačný za každú príležitosť, keď môže niečo urobiť alebo niekde pomôcť“.

Zhabaný majetok

Valach od roku 1968 žije v belgických Antverpách, kde zostal po úspešnom naštudovaní a predstavení opery Krútňava od Eugena Suchoňa. Jeho predstavenie malo úspech – v Antverpách a Gente sa konalo až 18 repríz. Doma v Československu bol však i s manželkou označený za emigranta a komunistický režim im zhabal všetok majetok. Valach zostal pôsobiť v Antverpách, kde bol dirigentom Kráľovskej flámskej opery a umeleckým vedúcim a dirigentom Kráľovskej oratoriálnej spoločnosti Arti Vocali Antwerpen.

Založil a viedol Antverpský komorný zbor, bol profesorom dirigovania na Kráľovskom konzervatóriu v Gente a na hudobnej akadémii v Meise učil organovú hru. Počas celého tohto obdobia v zahraničí šíril aj diela slovenských hudobných autorov, keďže po celý svoj život spolupracoval s nahrávacími štúdiami, rozhlasovými a televíznymi stanicami. Nahral 109 skladieb pre 29 gramofónových spoločností.

Čítajte tiež:

Prednáškové miestnosti UMB zaplnia mladí školáci. Detská univerzita oslávi v Bystrici jubileum

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM