Správy

V čistiarni odpadových vôd pri Bystrici sa usídlilo 40 druhov vtákov: TIETO však prekvapili

Okrem bežných operencov, ako sú belorítky, drozdy či dážďovníky, zaznamenali pri monitoringu aj výskyt zriedkavých druhov.

Ilustračný obrázok k článku V čistiarni odpadových vôd pri Bystrici sa usídlilo 40 druhov vtákov: TIETO však prekvapili
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Monitoring vtáctva v areáli čistiarne odpadových vôd (ČOV) v banskobystrickej časti Rakytovce opäť potvrdil veľký počet zahniezdených druhov. Novinkou je prítomnosť bocianov.

Aj zriedkavé druhy

Ako informovala Martina Ragalová Hromadová z Nadácie Ekopolis, v druhom ročníku monitoringu vtáctva v areáli ČOV zaznamenali výskyt až 40 druhov vtáctva. Pritom 30 z nich tam podľa metodiky Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Bir­dLife Slovensko aj hniezdi.

Okrem bežných operencov, ako sú belorítky, drozdy či dážďovníky, ornitológ Imrich Kováč zaznamenal aj výskyt zriedkavých druhov, napríklad pŕhľaviara čiernohlavého, stehlíka konôpku a strakoša obyčajného. „O prekvapenie sa postarali bociany, ktoré na jar zahniezdili na jednom z vyšších objektov v areáli,“ pripomenula Ragalová Hromadová.

Ďalšie aktuálne správy

Oáza biodiverzity

„Monitoring ukazuje, že opatrenia, ktoré v areáli realizujeme v rámci projektu Ochrana a podpora biodiverzity v technických areáloch, majú zmysel. Čisto technický areál sa postupne stáva oázou biodiverzity. Naďalej chceme pokračovať v prírode blízkej údržbe areálu a v najbližšom období plánujeme napríklad výsadbu kvetnatých pásov. Verím, že budeme príkladom a inšpiráciou aj pre ďalšie firmy a samosprávy," uviedol Peter Martinka, generálny riaditeľ Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, ktorá areál spravuje. Projekt podpory biodiverzity realizuje v spolupráci s Nadáciou Ekopolis od roku 2017.

Prírode blízkou údržbou vybraných častí areálu postupne vytvárajú prostredie vhodnejšie pre vtáctvo, ale aj iné pôvodné druhy živočíchov a rastlín. Pre vtáctvo tam boli inštalované búdky a polobúdky či hniezda pre belorítky. Okrem toho tam vysadili cez dvesto listnatých stromov a krov, ktoré už operencom začínajú poskytovať úkryt a potravu. Jazierko s dažďovou vodou slúži aj ako napájadlo a na kvetnatej lúke v jeho okolí zase nájdu rôzne semienka a hmyz.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Aktuality z Banskej Bystrice

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM