Jakub Forgács Rôzne

V Bystrici vyrastá nová divadelná dielňa: Budujú ju dievčatá z detských domovov

Autentické príbehy z detského domova a zo života po ňom prináša hra so symbolickým názvom Júlie z domu bez balkónu, ktorú v Banskej Bystrici v premiére v utorok uvedú dievčatá, ktoré žijú v Dome sv. Vincenta a v spomínaných domovoch vyrástli.

Ilustračný obrázok k článku V Bystrici vyrastá nová divadelná dielňa: Budujú ju dievčatá z detských domovov

Pre inscenáciu si kostýmy šili sami v rámci krajčírskej dielne, kde získavajú zručnosti. Predstavenie produkuje nezisková organizácia Animus Apertus, ktorá vznikla pred rokom. Cieľom je vybudovať pre dievčatá divadelnú a krajčírsku dielňu, ktorá by im mohla byť pracovným zázemím. Organizáciu na dnešnej tlačovej konferencii v Bystrici priblížila jej riaditeľka Viera Dubačová.

Dievčatá z domovov tak získavajú zručnosti

„Vznikla po tom, ako som sa s babami stretla na divadelných workshopoch. Začali sme sa rozprávať a zistili, že by sme chceli ďalej spolupracovať. Takže, založili sme neziskovú organizáciu a podarilo sa nám zamestnať cez projekt medzitrh práce Adelku Tankovú, ktorá je koordinátorkou projektov v našej neziskovej organizácii,“ priblížila Dubačová. Podstatou inscenácie tiež bolo, že po roku tréningu si dievčatá ušili pre ňu kostýmy.

Zmyslom krajčírskej dielne totiž je, aby sa dievčatá z domovov naučili šiť, získavali zručnosti. Dubačová pokračovala, že podľa jej skúsenosti majú títo mladí ľudia aj nedostatočné vzdelanie. „Akoby sa im ani tá škola nevenovala, pretože za nimi nestoja reálni rodičia, ktorí kontrolujú, či to moje dieťa dostáva patričné vzdelanie,“ uviedla Dubačová. Problémom pre nich je potom tiež nájsť si prácu.

Inscenácia má upozorniť spoločnosť práve na skupinu podľa slov Dubačovej najohrozenejších ľudí, ktorí po opustení domovov nemajú žiadne rodinné zázemie. „Naša spoločnosť im nevytvára priestor na to, aby sa po odchode z detských domovov zaradili do spoločnosti,“ konštatuje Dubačová. Sú tak odkázaní na rôzne charity, útulky alebo ostávajú bezdomovcami.

Problémom pre Rómky je uplatnenie sa v práci

Oľga Hlaváčová, ktorá hrá v inscenácii a pochádza z domova, má 26 rokov vysvetľuje, prečo môže byť pre nich problémom uplatniť sa v práci. „Možno je to tým, že spoločnosť nás brala inak, možno som si viacej neverila, podceňovala sa, že ja na to nemám, že nás z domova nezoberú, navyše, sme Rómky,“ ozrejmila. Ako Hlaváčová dodala, možnosť podieľať sa na inscenácii jej sebavedomie zdvihlo.

Dubačová vysvetlila, že jej symbolický názov vychádza práve z toho, že dievčatá nemajú zázemie. „Júlia v tej svojej bohatej rodine vo Verone, vo svojom rodinnom dome na tom balkóne mohla stáť, ale tieto dievčatá ten balkón vybudovaný nemajú. A tak, ako keby stáli vo vzduchu, takže je to taká symbolika,“ uviedla. Inscenácia hovorí o živote dievčat, krajčírskej dielni, ktorá má pomyselne „Júliám“ vybudovať balkón, aby mali na čom stáť. Inscenácia vznikla pod réžiou Zuzany Galkovej. Na dramaturgii sa podieľali Dubačová a Ľuba Lesná.

„Máme šesť módnych návrhárok z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a po premiére sa budeme venovať našej dielni, módnemu salónu. Máme sen – vybudovanie módnej značky, to je už taký náš strop,“ povedala Dubačová. Ako dodala, chcú sa venovať aj módnym trendom a zároveň šiť pre divadlá.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM