Kultúra

V Bystrici sa naskytne jedinečný filmový zážitok: Klasické filmy doplnia prednášky a diskusie

Prehliadka sa uskutoční vo Filmovom klube v Múzeu SNP a v priestoroch Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Uskutoční sa pri príležitosti osláv 100. výročia zrodu slovenskej kinematografie.

Ilustračný obrázok k článku V Bystrici sa naskytne jedinečný filmový zážitok: Klasické filmy doplnia prednášky a diskusie
Zdroj: TASR

Prehliadky klasických filmov, prednášky a diskusie o dejinách národnej kinematografie sú súčasťou podujatia Dni archívneho filmu v Banskej Bystrici. Informovala o tom Simona Nôtová zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ) s tým, že akcia sa začala v pondelok a trvať bude do 29. apríla.

Vzdelávanie aj popularizácia

S podtitulom Storočnica sa prvého ročníka zúčastnia aj tvorcovia a osobnosti slovenského filmu. Podľa Nôtovej prehliadka predstaví slovenskú kinematografiu od jej začiatkov s presahom do súčasnosti. Venovať sa bude nielen filmom a ich tvorcom, ale aj práci s archívnymi dielami, ich digitalizácii a možnostiam ich súčasnej interpretácie i využitia. „Jej rozmer je vzdelávací, ale aj popularizačný, s cieľom predstaviť kinematografiu ako živý organizmus a v plnej šírke,“ spomenula Nôtová.

Pripomenula, že filmy uvedú v blokoch a sprevádzať ich budú lektorské úvody alebo prednášky.*** „Každé filmové pásmo bude tvoriť dvojprogram, v rámci ktorého sa jednotlivé časti dopĺňajú, súperia, protirečia si,“*** hovorí filmový kritik a organizátor prehliadky Martin Palúch. Konštatuje, že snahou je priblížiť storočnicu filmu odbornej i laickej verejnosti. „Aj cez rozprávanie o jednotlivých kapitolách z dejín nášho filmu a tiež cez priblíženie pôvodného filmového média,“ doplnil s tým, že archívne filmy zo zbierok SFÚ budú premietať výlučne z pôvodných filmových kópiách.

Prehliadka sa uskutoční vo Filmovom klube v Múzeu SNP a v priestoroch Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Uskutoční sa pri príležitosti osláv 100. výročia zrodu slovenskej kinematografie. Podrobné informácie nájdu záujemcovia na webe filminstitute.sk.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM