Jakub Forgács Správy

V Bystrici budete môcť stretnúť zdravotných klaunov. Tentoraz však mimo nemocnice

Zdravotní klauni 1. apríla predstavia svoju prácu v uliciach. Stretnúť ich budete môcť aj v meste pod Urpínom.

Ilustračný obrázok k článku V Bystrici budete môcť stretnúť zdravotných klaunov. Tentoraz však mimo nemocnice
Zdroj: o.z. Červený nos Clowndoctors

Zdravotní klauni vyjdú 1. apríla do ulíc. Stretnúť ich bude možné najmä v mestách, v ktorých má Červený nos svoje regionálne tímy, teda v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a Košiciach. Klauni sa objavia nielen v uliciach a na námestiach, ale aj v mestskej hromadnej doprave, vo vlakoch a na železničných či autobusových staniciach. Do akcie sa zapojí vyše 40 zdravotných klaunov.

„Ideou je, aby zdravotných klaunov mohli stretnúť aj ľudia, ktorí inak na to nemajú príležitosť,“ vysvetľuje umelecký riaditeľ občianskeho združenia (OZ) Červený nos Clowndoctors Pavel Mihaľák.

„Chceme im predstaviť naše združenie a našu prácu. Dôležité sú pritom moment prekvapenia, nabúranie rutiny a v konečnom dôsledku zlepšenie nálady. Je to vzorec, na ktorom je postavené ‚klaunovanie' v nemocnici,“ objasňuje Mihaľák. Združenie pripravilo takéto prekvapenie pre verejnosť pri príležitosti svojich 15. narodenín, ktoré oslávi začiatkom apríla. Klauni budú chodiť vo dvojiciach alebo v menších skupinách.

Cieľom zdravotných klaunov, ktorí pracujú v nemocniciach či seniorských zariadeniach po celom Slovensku, je zlepšenie nálady, uvoľnenie stresu a napätia, odbúranie strachu a navodenie psychickej pohody, ktorá môže podporiť lepší proces liečby, chuť do života a u detí napríklad aj ochotu spolupracovať. Až 60 profesionálnych zdravotných klaunov prináša radosť a smiech chorým deťom v nemocniciach, ale aj v intenzívnej domácej a paliatívnej starostlivosti, deťom s kombinovaným postihnutím, ale tiež seniorom v domovoch dôchodcov či dospelým pacientom. Pravidelne navštevujú 53 nemocníc a 29 seniorských zariadení na Slovensku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM