Ivana Kováčiková Rôzne

Urobili nášmu mestu reklamu na nezaplatenie: 5 umeleckých mien, na ktoré môžu byť Bystričania pyšní

Herecké osobnosti, na ktoré môžme byť právom hrdí. Reč je o hereckých talentoch, ale aj o umelcoch, ktorí sú spätí s Bystricou. Vybrali sme piatich, ktorí nášmu mestu urobili či ešte stále robia dobré meno.

Ilustračný obrázok k článku Urobili nášmu mestu reklamu na nezaplatenie: 5 umeleckých mien, na ktoré môžu byť Bystričania pyšní
Zdroj: TASR

Banskej Bystrici dobré meno nerobia len herci. Svojím talentom dokázali preraziť najrôznejší umelci a naše mesto to môže len tešiť. Vybrali sme pre vás presne päť takýchto osobností.

Ján Koleník

Meno lámača ženských sŕdc isto nemusíme predstavovať. Narodil sa 11. november 1979 v Banskej Bystrici. Po skončení VŠMU v roku 2004 sa stal členom Činohry SND. Za svoj herecký talent získal viaceré ocenenia, cenu za najlepší herecký výkon na festivale Istropolitana, výročná cena literárneho fondu za postavu Kráľa Františka a mnohé ďalšie. V roku 2014 účinkoval v medzinárodnom projekte „1914“ v pražskom Národnom divadle. Jeho divadelná kariéra je plná významných postáv. Môžete ho poznať z televíznych seriáloch Medzi nami, Panelák, Keby bolo keby, Kriminálka Staré Mesto, Zlomok sekundy, První republika. Práve diváci ho už trikrát ocenili titulom najobľúbenejší slovenský televízny herec v ankete OTO. Svoje spomienky na Bystricu si veľmi cení o čom svedčí aj fakt, že na Vianoce sa pravidelne vracia do svojho rodiska. Najnovšie účinkuje v slovenskom seriáli televízie JOJ s názvom ZOO.

Dušan Cinkota

Filmový a divadelný herec sa narodil 13. októbra 1970 v Bystrici. Po absolvovaní herectva na VŠMU účinkoval v Radošinskom naivnom divadle a bol členom Činohry SND. Režiséri ho obsadzovali rovnako do komediálnych ako aj dramatických postáv. Talent pre spev spojený s pohybovým predispozíciami mu priniesli viacero titulných postáv v muzikáloch na Novej scéne. Úspešný bol aj v dabingu. Nadaboval viac ako 15 filmov s Tomom Hanksom a mnohí jeho hlas poznajú ako Chandlera Binga zo seriálu Priatelia. Kontroverzný herec vstúpil do povedomia hlavne aférou s užívaním drog. Prvýkrát už v roku 2001, následne o šesť rokov neskôr, keď bol stíhaný na slobode. V marci 2012 ho odsúdili na osem rokov odňatia slobody nepodmienečne. Napriek odvolaniu Cinkota naďalej zostáva vo väzbe.

Igor Šimeg

Igor Šimeg je slovenský režisér, herec, spevák (tenor), pedagóg a scenárista. Narodil sa 22. september 1957 v Bystrici. Svoje štúdium začal na gymnáziu Andreja Sládkoviča. Absolvoval dve vysoké školy, VŠMU v Brtislave a štúdium réžie na JAMU v Brne. Na Novej scéne stvárnil do tridsať postáv najmä veľkých postáv svetového muzikálového a operetného repertoáru, My fair lady, Can-can, Noc v Benátkach, Cigánsky barón, Kráľ bláznov, Cyrano z predmestia, Cigáni idú do neba a mnoho ďalších. Režijne stál tiež pri slávnostnom otvorení dnes už legendárneho Štúdia L+S s celovečerným galaprogramom. Dlhodobo pôsobí v RTVS – Štúdio Banská Bystrica, v Kultúrnej komisii nášho mesta s víziou prosperujúceho mesta s vysokou kvalitou života a rozvoja turistického priemyslu. Je držiteľom viacerých ocenení – Slovenským literárnym fondom za umelecký výkon, za úspešný autorský projekt Slovakia for the World oceneniami Slovak Gold. Šimeg je zakladajúcim pedagógom Hudobnodramatického odboru štátneho Konzervatória, prvý prednášajúci pedagóg muzikálových projektov Fakulty dramatických umení v Banskej Bystrici.

Deana Horváthová – Jakubisková

Herečka a hlavne producentka sa pod Urpínom narodila 11. marca 1958. Vraj sa herečkou chcela stať už od detstva ,a preto po skončení gymnázia, aj napriek nevôli rodičov, odišla študovať do Bratislavy. Po skončení VŠMU začala pôsobiť v Slovenskom národnom divadle, kde účinkovala v dvadsiatich úlohách. Okrem toho hrala v desiatke televíznych filmov a seriálov. Najväčšie uznanie divadelnej kritiky získala za stvárnenie schizofreničky Sophie vo Williamsovej dráme Nedeľa, pre bolesť ako stvorená. Herečka je známa hlavne kvôli manželstvu s režisérom Jurajom Jakubiskom, s ktorým má syna Jorika. Do dejín filmu sa po prvý raz výrazne zapísala úlohou Želmíry vo filme Sedím na konári a je mi dobre. Po presťahovaní do Prahy sa venovala predovšetkým producentskej činnosti. Založila spoločnosť Jakubisko film, ktorý produkoval napríklad Nejasnú správu o konci sveta, film získal 4 domáce a 5 zahraničných ocenení na festivaloch. Zo známych filmov spomenieme Kytice, Post Coitum v hlavnej úlohe s charizmatickým Francom Nerom a historické spracovanie legendy Bathory, v ktorej si aj sama zahrala postavu Darvulie.

Ivan Palúch

Ivan Palúch patril k najznámejším obyvateľom nášho mesta. Narodil sa vo Zvolene 20.6.1940. Po maturite nastúpil v Bratislave na VŠMU, po dvoch rokoch ale musel štúdium ukončiť kvôli zistenej očnej vade – šerosleposti. Pôsobil vo viacerých divadlách v Krajskom divadle v Spišské Nové Vsi, potom v Žiline, ďalšie roky strávil v Divadle Jonáša Záborského v Prešove a krátko pôsobil aj v Nitre. Učil herectvo na Akadémii umení v Banskej Bystrici, potom na konzervatóriu Dezidera Kardoša v Topoľčanoch. Jeho herecké umenie sa prostredníctvom známych a úspešných filmov dostalo do sveta. Vo svojej bohatej hereckej kariére stvárnil množstvo významných divadelných a filmových rolí. Detský divák ho pozná ako Princa Bajaju a dospleláci v nezabudnuteľnej roly Adama Šangalu. V roku 2009 získal Ivan Palúch najvyššie mestské ocenenie, Cenu mesta za vynikajúce výkony a činnosť, ktorou sa významným spôsobom pričinil o kultúrny rozvoj mesta. Palúch žil v meste pod Urpínom dlhé roky so svoju družkou Idkou Muškovou. Tento významný herec zomrel 3. júla 2015 vo veku 75 rokov.

Čítajte tiež:

Bystrica priťahovala turistov aj pred desaťročiami. Pasovala sa však so zásadným nedostatkom!

Chrámy v Bystrici sa otvoria návštevníkom. V PROGRAME Noci kostolov aj vzácny hosť

FOTO: Umelci spojení s Bystricou. Pozrite na koho môžeme byť pyšní.
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM