Marcel Páleš Správy

Tretie najvyššie vyznamenanie Rumunska pod Urpín: Gogola ho dostal za dobré vzťahy

Primátor Banskej Bystrice si ako štvrtý Slovák prebral z rúk veľvyslanca Rumunska Florina Voditu vyznamenanie prezidenta Rumunska za prínos pre rozvoj bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskou republikou a Rumunskom.

Ilustračný obrázok k článku Tretie najvyššie vyznamenanie Rumunska pod Urpín: Gogola ho dostal za dobré vzťahy
Zdroj: Dnes24.sk

Pri príležitosti otvorenia honorárneho konzulátu Rumunska v Banskej Bystrici, ktoré sa konalo 14. septembra v priestoroch Cikkerovej siene v Radnici, ocenil veľvyslanec Rumunska na Slovensku prínos primátora mesta Banská Bystrica k rozvoju slovensko–rumunských vzťahov.

Aj za pamätnú tabuľu rumunským osloboditeľom

Medzi zásluhy, za ktoré primátor vyznamenanie prevzal, patrilo aj osadenie pamätnej tabule príslušníkom rumunských vojsk, ktorí padli pri oslobodzovaní mesta Banská Bystrica. Pamätnú tabuľu pripomínajúcu ich hrdinskú smrť slávnostne odhalil prezident Rumunska Traian Băsescu. Ten Banskú Bystricu navštívil pri príležitosti osláv 69. výročia Slovenského národného povstania 29. augusta 2013.

„Je pre mňa veľkou cťou, že som si mohol prevziať z rúk veľvyslanca Rumunska v Slovenskej republike vyznamenanie prezidenta Rumunska. Je to potvrdenie toho, že človek musí bojovať za to, čo považuje za správne. Som presvedčený, že vzťahy medzi našimi dvomi krajinami budú čoraz silnejšie a aj vďaka honorárnemu konzulátu, ktorý bude od dnešného dňa sídliť v Banskej Bystrici, bude naša spolupráca obojstranne prínosná,“ vyjadril sa primátor mesta.

Tretie najvyššie vyznamenanie Rumunska

Národné vyznamenanie za zásluhy je tretie najvyššie vyznamenanie Rumunska. „Udeľuje sa za významné služby krajine. Nositelia tohto vyznamenania sa zaslúžili o prínos na poli vedy, umenia a kultúry, ochranu nezávislosti a suverenity, alebo prínos k rozvoju dobrých vzťahov medzi Rumunskom a inými štátmi,“ uviedla hovorkyňa primátora Martina Kanisová.

Foto: mesto Banská Bystrica

Tretie najvyššie vyznamenanie Rumunska pod Urpín
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM