Top slávy sa im nedostalo, rozhodne však stoja za pozornosť: 5 krás v okolí Bystrice, ktoré by bol hriech nezažiť
Región v okolí Banskej Bystrice je bohatý nielen na množstvo architektonických krás, ale aj tých prírodných. Mnohé z nich sú známe, ale iným sa slávy až tak nedostalo. Pripravili sme si pre vás päť z takýchto miest, ktoré rozhodne stoja za vašu pozornosť.
Driekynská dolina
Celá Driekynská dolina je okrem svojej malebnej krásy, plná nevšedných prírodných výtvorov. V doline Driekyňa, konkrétne vo Fábryho lome, sa nachádza zaujímavý ružový vápenec, ktorý je typickou morskou usadeninou z obdobia jury s nálezmi skamenelín morských amonitov. Pozdĺž Driekynského potoka môžete vidieť množstvo vzácnych druhov rastlín, napr. orchideí, ale aj živočíchov. Na potoku často loví bocian čierny alebo rybárik riečny. V doline sa nachádza aj Jaxkyňa Drienka, ktorá je zaujímavá archeologickými nálezmi z doby bronzovej, krasovou výzdobou, ale aj ako zimovisko netopierov. Verejnosti je neprístupná.
Ponický kras
Na vápencoch sú v okolí Poník niektoré krasové javy, zväčša závrty a slepé doliny. Ponický kras je lokalizovaný západne od obce na ploche približne štyroch kilometrov štvorcových. V menšom krasovom teréne pri prechode medzi Ponikami a Slovenskou Ľupčou nájdeme zaujímavú kotlinu Pôlč, ktorá predstavuje krasový útvar typu „polje“.
Mackov bok
Rezervácia bola vyhlásená v roku 1976 na výmere 3,75 ha z dôvodu koncentrovaného výskytu ponikleca slovenského, ponikleca prostredného a ponikleca veľkokvetého na pomernej malej ploche na juhovýchodne orientovaných svahoch medzi Slovenskou Ľupčou a Príbojom. V teplomilných rastlinných spoločenstvách sa vyskytujú aj ďalšie zaujímavé druhy. Zachovanie bohatstva tejto lokality vyžaduje jej pravidelné prepásanie.
Zaniknuté gejzíry
Geologickou zaujímavosťou oblasti, ktorej súčasťou je i chotár obce Hrochoť, sú stopy po zaniknutých gejzíroch. Podľa dr. Húsenicu takýmto spôsobom vznikli kaskádovité útvary opálu na hrochotských lúkach pod Bukovinou.
Drevné opály
Dnes je Povrazník známy nielen prekrásnou prírodou, ale aj výskytom nádherných drevných opálov, ktoré vznikli počas vulkanickej činnosti neďalekej sopky Poľana. Pri erupcii prikryla svoje okolie hrubou vrstvou sopečného popola a v okolí Povrazníka zasypala les. Popol však nedosahoval dostatočne vysokú teplotu na to, aby stromy zhoreli, takže uvoľnené chemické látky postupne vsiakli do dreva a premenili ho na drevný opál. Týmto spôsobom sa zachovala štruktúra dreva aj s letokruhmi a vyrastajúcimi konármi. Dnes je sopečný popol spevnený na tuf, z ktorého sa dajú vyryžovať drobné gránaty.
Čítajte tiež:
Keď príroda prekvapuje: Prírodné zaujímavosti z obcí pri Bystrici, o ktorých vie málokto
Foto: ilustračné