Jakub Forgács Rôzne

Takto sa v Bystrici rodí komunitná obývačka: Do výroby nábytku sa pustili dvojročný chlapec aj sedemdesiatnici FOTO

Bystričania spojili svoje sily pre dobrú vec a výsledok ich snahy už začína byť vidno. Na sídlisku v meste pomaly vzniká obývačka, aká sa len tak nevidí. Nábytok v nej vyrábajú dobrovoľníci z paliet.

Ilustračný obrázok k článku Takto sa v Bystrici rodí komunitná obývačka: Do výroby nábytku sa pustili dvojročný chlapec aj sedemdesiatnici FOTO
Zdroj: Dnes24.sk

V Banskej Bystrici sa opäť ukázalo, že keď sa chce, tak sa dá, ľudia sa nájdu, radi sa zapoja, nezištne pomôžu a podporia dobrú myšlienku. „Ďalšiu časť projektu Komunitného centra Fončorada "EKO – exteriérovej komunitnej obývačky“ sme v sobotu aj vďaka krásnemu víkendovému jesennému počasiu úspešne zvládli,“ uviedla Silvia Žabková, jedna z autoriek projektu EKO Fončorda a dobrovoľníčka Komunitného centra Fončorda.

„Surové drevené palety sa pod rukami 11 šikovných dobrovoľníkov, rýchlo zmenili na pekné zelené časti nábytku. Ten sa po vyschnutí ešte pospája do finálnych posedov, doplní sa už hotovými "hand made“ podsedákmi a vankúšmi a osadí sa do komunitnej záhrady," pokračovala.

Ako spomenula, najmladší dobrovoľník mal iba dva roky a najstarší až 70 rokov. Zaujímavosťou je, že brigády sa zúčastnila aj jedna komplet rodinka (rodičia a dve deti). Vek je totiž len číslo a pridať sa ku komunitným dobrovoľníkom môže kedykoľvek a ktokoľvek. Chce to len záujem urobiť viac, ako len to, čo sa musí – chuť podeliť sa o svoj čas, energiu, talent, zručnosť, vyjsť zo svojej komfortnej zóny.

Komunitná práca nie je podľa Žabkovej len o zariaďovaní a zveľaďovaní priestorov, ale hlavne o budovaní medziľudských vzťahov. Malí, mladí, aj tí skôr narodení sa pri práci neformálne stretávajú, spoznávajú, spriatelia. „Úsilie o zriadenie komunitného centra nás všetkých medzigeneračne spája. Každá šikovná ruka a dobrá vôľa sa vždy počítajú a za každého usilovného a usmiateho dobrovoľníka sme vďační. Spoločne sa tak posúvame k cieľu, pripraviť na našom sídlisku príjemný priestor, kde bude mať človek k človeku bližšie,“ dodala na záver.

Pozrite sa v našej fotogalérii, ako to v sobotu vyzeralo na brigáde v Komunitnom centre Fončorda!

Foto: Silvia Žabková

FOTO: V Bystrici vyrastá obývačka, aká sa len tak nevidí
26
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM