Jakub Forgács Správy

Slovenská zdravotnícka univerzita s novinkou. V Rooseveltovej nemocnici akreditovala ďalších 5 kliník

Výborná správa o výučbe lekárov aj nelekárskych disciplín v Banskej Bystrici Počet kliník bystrickej SZU sa rozšíril. O aké oddelenia?

Ilustračný obrázok k článku Slovenská zdravotnícka univerzita s novinkou. V Rooseveltovej nemocnici akreditovala ďalších 5 kliník
Zdroj: FNsP F. D. Roosevelta

Z rúk rektora Slovenskej zdravotníckej univerzity profesora Petra Šimka si začiatkom mája 2016 prevzalo zriaďovacie listiny päť primárov dovtedajších oddelení FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica. Nemocnici sa tak rozšíril počet kliník o Neonatologickú kliniku SZU, Ortopedickú kliniku SZU, II. Psychiatrickú kliniku SZU, II. Kliniku úrazovej chirurgie SZU a II. Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU.

Slovenská zdravotnícka univerzita zriaďuje kliniky ako výučbové pracoviská, ktoré sú súčasťou výučby lekárov aj nelekárskych disciplín v pregraduálnej forme vzdelávania a v ďalšom – postgraduálnom vzdelávaní zdravotníckych pracovníkov v akreditovaných študijných programoch. „Verím, že zriadením týchto piatich kliník nekončíme, že rozvoj kliník a oddelení budú aj vďaka našej ďalšej spolupráci pokračovať,“ uviedol rektor.

Ako hovorí docent Igor Martuliak, námestník pre vedu, výskum a vzdelávanie: „Získanie štatútu klinky nie je začiatkom jej pedagogickej a vedeckej činnosti, naopak jej akreditácia je výsledkom dlhoročnej pedagogickej, výskumnej a publikačnej činnosti, ako aj poskytovania požadovaného rozsahu zdravotnej starostlivosti. Pre pacienta je to záruka vysokej úrovne diagnostiky a liečby na danej klinike.“

Nemocnica, v ktorej sa lekári a ostatní zdravotnícky pracovníci vzdelávajú, musí disponovať potrebným materiálno – technickým a personálnym vybavením. Znamená to, že kliniky sú v zásade oproti ostatným oddeleniam v odbore lepšie technicky vybavené a obvykle poskytujú širší rozsah a vyššiu kvalitu zdravotnej starostlivosti. Ide často krát aj o špecifické výkony, ktoré v iných zdravotníckych zariadeniach neposkytujú.

Neonatologická a ortopedická klinika sú zatiaľ v týchto odboroch jedinými výučbovými pracoviskami Slovenskej zdravotníckej univerzity v SR. FNsP F.D. Roosevelta má k dnešnému dňu, vrátane novozriadených, šestnásť kliník.

Čítajte tiež:

Rozsiahla obnova bystrickej ulice: Dočasné uzatvorenie časti vozovky aj výluka MHD

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM