Ilustračný obrázok k článku Skúmanie meteoritov aj výroba umelého kyslíka... Bystrickí gymnazisti sa ocitli v koži vedcov
Zdroj: TASR

Skúmanie meteoritov aj výroba umelého kyslíka... Bystrickí gymnazisti sa ocitli v koži vedcov

Študenti spod Urpína mieria poriadne vysoko. Nedávno pracovali s reálnymi dátami z CERNu, teraz sa dokonca zamerali na mimozemský výskum.

Jakub Forgács Správy
Jakub Forgács Správy

Skúmanie meteoritov aj výroba umelého kyslíka... Bystrickí gymnazisti sa ocitli v koži vedcov

Študenti spod Urpína mieria poriadne vysoko. Nedávno pracovali s reálnymi dátami z CERNu, teraz sa dokonca zamerali na mimozemský výskum.

Ilustračný obrázok k článku Skúmanie meteoritov aj výroba umelého kyslíka... Bystrickí gymnazisti sa ocitli v koži vedcov
Zdroj: TASR

Dá sa vyrobiť kyslík bez pomoci rastlín? Môže byť ovocie zdrojom elektrickej energie? Ako ušetriť energiu pri svietení? Aj na tieto otázky odpovedia mladí vedci, ktorí sa vo štvrtok a v piatok zišli na treťom ročníku konferencie projektu Chain Reaction. Konferenciu organizuje Katedra fyziky Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorá na danom projekte participuje. Jeho cieľom je umožniť stredoškolákom učiť sa prírodovedné predmety riešením zaujímavých vedeckých problémov, a tým zatraktívniť prírodné vedy v očiach mladých ľudí.

11 tímov z gymnázií

Zámerom projektu Chain reaction je nielen vzdelávanie a rozvíjanie kritického myslenia žiakov, ale aj profesionálny rozvoj učiteľov. Potrebné teoretické poznatky i praktické skúsenosti s bádateľskými vyučovacími metódami získali učitelia, ktorí sa do projektu zapojili, na školení organizovanom projektovým tímom z Katedry fyziky FPV UMB v Banskej Bystrici. V priebehu školského roka potom viedli tímy 14 – 16 ročných žiakov pri riešení zvoleného projektu výskumu.

Aj tento rok si žiaci mohli vyberať z atraktívnych interdiscipli­nárnych tém, ako je vznik a vývoj vesmíru, ekologické svietenie, výskum ozónovej vrstvy Zeme, skúmanie fotosyntézy v mimozemských podmienkach, zelené kúrenie a iné. „Učitelia majú ťažkú úlohu, a tou je vzbudiť záujem žiakov o prírodné vedy. Teší nás, že sa im to vďaka stratégii projektu Chain Reaction darí,“ vysvetľuje docentka Janka Raganová, koordinátorka projektu.

Do projektu Chain Reaction sa tento rok na Slovensku zapojilo ďalších päť škôl a na konferencii v Starej Lesnej sa predstaví 11 tímov z gymnázií v Banskej Bystrici, Prešove, Veľkého Krtíša, Revúcej a Podbrezovej. tudenti budú napr. prezentovať svoje experimenty s ovocím a zeleninou, či dážďovkami ako zdrojmi elektrickej energie, prinesú poznatky o pestovaní rastlín za podmienok, ktoré by mohli vzniknúť na Marse, aj o umelej výrobe kyslíka bez pomoci rastlín pri ceste a pobyte vo vesmíre.

Meteority aj výroba kyslíka

Banskú Bystricu bude zastupovať dvojica tímov z Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského. Tím Vesta odprezentuje výsledky, ktoré dosiahol v aktivitách zameraných na skúmanie meteoritov. Zaoberal sa dôsledkami dopadov vesmírnych telies v minulosti a rizikami spojenými s dopadom veľkého objektu na planétu Zem v budúcnosti. Bádanie bolo zamerané na zloženie meteoritov a ich porovnanie s horninami vyskytujúcimi sa na Zemi. Cieľom bolo zistiť rozdiely medzi zložením meteoritov a pozemskými horninami. Vďaka tomu sa gymnazisti dozvedeli viac o vzniku Slnečnej sústavy.

Tím Ataka sa zaoberal umelou výrobou kyslíka z oxidu uhličitého bez pomoci rastlín pri ceste a pobyte vo vesmíre. Predstavené sú tri metódy, dve z nich sa v súčasnosti vedecky testujú, tretiu navrhli členovia tímu a odskúšali ju v laboratórnych podmienkach.

Výberu týchto dvoch tímov, ktoré nás reprezentujú na celoslovenskej konferencii Chain Reaction, predchádzalo školské kolo súťaže. Žiaci, zapojení do projektu, pracovali pod vedením Soni Husárovej a Márie Kozákovej. Pomocou pre nich boli aj konzultácie s odbornými pracovníkmi FPV UMB.

Najúspešnejší tím bude reprezentovať Slovensko na medzinárodnej konferencii dvanástich partnerských krajín projektu Chain Reaction, ktorá sa bude konať v máji v Plovdive.

Čítajte tiež:

Bystrickí gymnazisti sa vybláznili na aute učiteľky. Po smiechu kolegýň nasledovalo stretnutie v triede FOTO

Mladé talenty dostanú v Bystrici príležitosť. Nový tím biatlonistov aj s podporou Kuzminovej

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín