Jakub Forgács Správy

Projekty Bystričanov sa dočkali realizácie: 4 nápady podporené z participatívneho rozpočtu

Zo 16 prihlásených projektov boli podľa hlasovania ľudí podporené štyri – 75 líp k výročiu SNP, Relax zóna IV. Etapa, Hybaj sa hýbať! a Obnova povrchu športového ihriska. Tie sa aj dočkali realizácie.

Ilustračný obrázok k článku Projekty Bystričanov sa dočkali realizácie: 4 nápady podporené z participatívneho rozpočtu
4
Galéria

Od roku 2014 môžu obyvatelia mesta, ale aj banskobystrickí študenti rozhodovať o tom, ktoré projekty budú podporené z prostriedkov Participatívneho rozpočtu mesta. „V poslednom ročníku sme vyčlenili na tento účel 40 000 eur. Zo 16 prihlásených projektov boli podľa hlasovania ľudí podporené štyri – 75 líp k výročiu SNP, Relax zóna IV. Etapa, Hybaj sa hýbať! a Obnova povrchu športového ihriska. Všetky už prešli úspešnou realizáciou,“ uviedla hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová.

„Tento rok prišlo svoj názor vyjadriť 737 ľudí, ktorí do 18. apríla 2019 zahlasovali za vybraný projekt, a rozhodli tak o výslednom poradí. Najviac hlasov získal projekt 75 líp k výročiu SNP, ktorý dobrovoľníci zrealizovali 12. októbra nielen v Parku pod Pamätníkom, ale aj v jednotlivých mestských častiach. Nešlo len o pripomenutie si našej histórie, ale aj o zlepšenie životného prostredia výsadbou zelene,“ pokračovala Mojžišová.

O druhý podporený projekt – Relax zóna IV. etapa na Fončorde sa postaralo mesto v spolupráci s odbornou organizáciou ZAaRES a miestnou komunitou. „Obyvatelia Internátnej ulice sú aktívni, a tento priestor si rozvíjajú už štvrtý rok. Táto etapa bola zameraná na rekonštrukciu záhonov, výsadbu nízkokmenných stromov, inštaláciu obrubníkov a výsadbu rastlín, ktoré znášajú stály tieň. Inštalovaný bol aj stroj na posilňovanie chrbtových svalov a celý FITPARK bol ohradený. Pribudlo tiež nízke oplotenie, upravili sa záhony a pozornosti neunikli ani chodníky medzi jednotlivými zónami,“ uviedla.

V spolupráci s Oddelením športu bol z Participatívneho rozpočtu financovaný nevšedný projekt Hybaj sa hýbať!, ktorý sa dočkal realizácie tento mesiac a vďaka nemu si môžu ľudia zacvičiť na parkourovo-workoutovom mobilnom ihrisku. V rámci projektu mesto zakúpilo a zabezpečilo dovoz špeciálnej konštrukcie – Flowparku. Ide o pevnú, kovovú konštrukciu, ktorá poskytuje veľa možností na tréning nielen parkouru, ale aj workoutu či crossfitu. Pozitívne je, že slúži širokej verejnosti. „Záujemcovia ju nájdu pri CVČ Havranské v čase jeho otvorenia, alebo po dohode s niektorou z komunít, ktorá navštevuje KC Fončorda a má kľúč od areálu. Projekt napísali banskobystrickí parkouristi a pomáhali ho aj uskutočniť,“ povedala hovorkyňa.

„Cieľom posledného podporeného projektu – Obnova športového ihriska na Severnej ulici, bolo vyrovnanie a revitalizácia povrchu ihriska s pridanou hodnotou kreatívneho povrchu nafarbením ciest, skákacích a iných hier pre deti. Najmenších to vedie k uvedomelému správaniu sa na cestných komunikáciách, zábave, a tiež si vďaka takýmto projektom rozvíjajú motoriku,“ dodala Mojžišová so slovami, že pod vedením navrhovateľky projektu pomáhali s farbením povrchu ihriska aj obyvatelia.

Fotky z realizácie jednotlivých projektov nájdete v priloženej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Víťazné projekty financované z Participatívneho rozpočtu
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie