Jakub Forgács Správy Samospráva

Príprava obnovy mestského parku pokročila: K čomu mesto VYZVALO Bystričanov?

V rámci ďalšej fázy pribudnú v parku informačné stojany, plánuje sa edukačné stretnutie s odborníkmi na pamiatky a históriu parku, diskusia s Krajským pamiatkovým úradom či online stretnutia a prechádzky v parku s odborníkmi na zeleň.

Ilustračný obrázok k článku Príprava obnovy mestského parku pokročila: K čomu mesto VYZVALO Bystričanov?
1
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Čo bude nasledovať?

Súčasťou druhej etapy budú od marca do mája konkrétne aktivity participatívneho procesu určené pre odborníkov a širšiu verejnosť. Informačné a vzdelávacie podujatia poukážu na minulosť mestského parku, ochranu pamiatok, nevyhnutné procesy zo strany mesta či zavádzanie zelenej a modrej infraštruktúry v súvislosti so zmenami klímy, pri rešpektovaní usmernení pamiatkarov. V rámci tejto fázy pribudnú v mestskom parku informačné stojany, plánuje sa edukačné stretnutie s odborníkmi na pamiatky a históriu parku, diskusia s Krajským pamiatkovým úradom v Banskej Bystrici o limitoch obnovy parku, online stretnutia a prechádzky v parku s odborníkmi na zeleň a pod.

„Pôjde o aktivity zamerané na zisťovanie hodnôt mestského parku, potrieb obyvateľov a vytváranie ich vzťahu k parku. Zachovanie hodnôt národnej kultúrnej pamiatky, ako aj funkčný ekosystém parku sú základ, ktorý by však nemal obmedzovať jeho atraktivitu. Aby sme vedeli vytvoriť spoločný priestor je pre nás dôležité poznať a pochopiť potreby rôznych skupín, ktorí ho radi využívajú – dôchodcov, športovcov, ľudí s hendikepom, rodín s deťmi, študentov a pod. Túto fázu budeme realizovať formou fokusových skupín, rozhovormi s návštevníkmi parku, ale aj prostredníctvom tematických dní,“ dopĺňa Eva Mazancová z partnerskej organizácie mesta Dialogue Centre n. o. Spoznajme spoločne mestský park

Hľadajú sa fotky a príbehy

Najnovšou aktivitou samosprávy je výzva obyvateľom, aby poskytli prípravnému tímu participatívneho procesu do 18. marca 2022 súkromné alebo zdedené fotografie, kresby či príbehy o vzniku parku a jeho vývojových etapách, ako kedysi fungoval, kto sa v ňom stretával, na čo slúžil, a čo všetko za viac ako 150 rokov od samotného založenia „zažil“. Zároveň sú vítané osobné príbehy pamätníkov, starousadlíkov, ale aj súčasných užívateľov parku. „Zo všetkých zozbieraných materiálov plánujeme uskutočniť niekoľko informačno-vzdelávacích aktivít. Sme presvedčení, že aj vďaka nim všetci spoznáme ducha mestského parku a prinavrátime mu raz podobu, akú si zaslúži,“ dopĺňa Soňa Kariková, koordinátorka pre participáciu a otvorené vládnutie MsÚ v Banskej Bystrici.

V prípade, že sa chcete podeliť o materiál súvisiaci s Mestským parkom na Tajovského ulici v Banskej Bystrici, posielajte ho e-mailom na ic@banskabystrica.sk, poštou na adresu: Informačné centrum, Námestie SNP 1, alebo osobným doručením do Informačného centra v priestoroch Radnice na Námestí SNP 1. Ak sa rozhodnete pre poslednú možnosť, všetky zapožičané materiály vám budú po skončení jednotlivých aktivít vrátené.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Návrh časovej osi obnovy Mestského parku v Banskej Bystrici
1
Galéria
Zdroj: Mestská polícia BB
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM