Jakub Forgács Rôzne Správy

Prešli sme Nízke Tatry: Máme 7 TIPOV, ktoré vám toto DOBRODRUŽSTVO uľahčia, FOTO

Aj vás láka spoznávanie krás slovenskej prírody? Absolvovali sme štvordňovú túru v našich horách a čo-to sme sa priučili.

Ilustračný obrázok k článku Prešli sme Nízke Tatry: Máme 7 TIPOV, ktoré vám toto DOBRODRUŽSTVO uľahčia, FOTO
16
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Tipy na prechod Nízkych Tatier

1) Rátajte s každým počasím

Hoci predpovede sme priebežne sledovali, búrky v horách netreba podceniť a vedia naozaj aj prekvapiť. Obzvlášť, ak sa pohybujete po hrebeni a nemáte sa kam ukryť. V tomto prípade našťastie v čase núdze dobre poslúžia útulne či chaty na trase, v našom prípade Kamenná chata pod Chopkom, kam sme sa ukryli pred prichádzajúcou búrkou. Pršiplášť by mal byť navyše vašou povinnou výbavou, aj keď s dažďom nepočítate.

2) Neberte zbytočne veľa vody

Počas túry rozhodne nepodceňte pitný režim. Hlavne, ak vás čakajú strmé stúpania na neraz intenzívnom horskom slnku. Zároveň to však s množstvom vody neprežeňte, aby vás to fyzicky nezmorilo. Počas prechodu Nízkych Tatier bolo na trase viacero prameňov, nielen pri útulniach, v ktorých sme vždy svoje zásoby vody doplnili a nemuseli sme tak so sebou vláčiť zbytočne veľa fliaš.

3) Stan môže byť zbytočný

Pokiaľ radi spíte pod holým nebom a nechcete sa viazať na konkrétne miesta, stan je asi fajn výbavou. Počas prechodu je však k dispozícii hneď niekoľko útulní, ktoré dobre poslúžia aj v zlom počasí. Kým v Andrejcovej či Ďurkovej sa vyspíte za 7 eur na noc na matraci, v Ramži či Terezke aj zadarmo, no vystačiť si budete musieť s tvrdými lavicami a menšou kapacitou. Ak vám nerobí problém zaplatiť za noc pár desiatok eur, prichýlia vás aj v Chatách M. R. Štefánika, v Kamennej chate pod Chopkom či v Domčeku Horskej služby na Čertovici.

4) Kam s toľkým jedlom

Ani vaše jedlo na štvordňový výlet nemusí zaberať polku ruksaku. Ak máte k dispozícii varič, viete sa vybaviť ľahšími potravinami, ktoré si pripravíte priamo počas prestávok. Vo väčších útulniach ako Andrejcová či Ďurková či v spomínaných chatách vám navyše vedia pripraviť chutné a neraz i rôznorodé jedlá. Nechýbajú ani nealko nápoje či pivo.

5) Čistota pol života

Ani na túre v horách nemusíte v noci zaspávať s pocitom, že ste špinaví. Menšiu hygienu či osvieženie zvládnete v spomínaných prameňoch. Ak ste otužilí, po večeroch sa pri útulniach umyjete aj celí. Pokiaľ však studenej vode až tak neholdujete, postačí vám aj balík vlhčených utierok, ktorý rozhodne ocenia nielen dámy.

6) Majte časovú rezervu

Plánovanie trasy je dôležitou súčasťou turistiky. Nepreceňte svoje schopnosti a skúste si čas rozvrhnúť tak, aby ste sa do cieľa dostali včas. Nie vždy sa treba spoliehať na časy uvádzané na turistických rozcestníkoch a presnejšie nám prišlo sledovanie máp, ktoré viete mať v mobile už aj v režime offline.

Obzvlášť pri útulniach platí, že varia iba do istého času a zároveň, čím neskôr prídete, tým môže byť obsadenejšia ľuďmi. V neposlednom rade vás môže prekvapiť spomínané nepriaznivé počasie a časový sklz vám tak môže narobiť nemalé ťažkosti. Práve preto by vo vašej výbave nemali preventívne chýbať ani čelovka či externá batéria.

7) Turisti radi pomôžu

Ak zistíte, že vám počas cesty niečo chýba, z hrebeňa Nízkych Tatier sa mnohé naozaj zháňa iba ťažko. V tomto smere ale musíme dať klobúk dole pred turistami, ktorí aj nám vždy ochotne pomohli či poradili. V horách, kde sme si všetci tykali, vládne skutočne priateľská atmosféra a aj to je jedným z dôvodov, prečo sme si tento výlet tak užili.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

V OBRAZOCH: Na vlastnej koži sme si vyskúšali prechod Nízkymi Tatrami
16
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM