Jakub Forgács Futbal

Prvý zápas v novej sezóne Fortuna ligy odohrala banskobystrická Dukla na trávniku držiteľa národného pohára Slovnaft Cupu, Košíc. Stretnutie, ktoré sa začalo za mierneho dažďa, prinieslo prekvapujúci výsledok.

Ilustračný obrázok k článku Premiérové stretnutie v novej sezóne: Zápas Bystričanov v Košiciach s prekvapivým výsledkom

V košickom Čermeli sa začalo za mierneho dažďa a už v 3. minúte Novák obohral vybiehajúceho banskobystrického brankára, ale netrafil odkrytú bránu. Hostia pohrozili v 9. minúte strelou Šumského k ľavej žrdi, Tofiloski bol však na mieste. V tej istej minúte sa dostal do šance Skvašík, stav sa nezmenil. Ten istý hráč to skúšal i v 13. minúte, strelou spoza šestnástky, ani tentoraz neuspel. O tri minúty neskôr napriahol takmer z 30 metrov Ľupták, lopta z jeho kopačky pristála iba na brvne košickej brány.

Košičania si od 20. do 23. minúty vypracovali tri dobré šance, no Bukata, Skvašík a predovšetkým Ostojič ich nedokázali pretaviť vo vedúci gól. Ten v sklze neprekonal Boroša ani z tesnej blízkosti. Banskobystričania znova preverili pozornosť Tofiloského v 29. minúte, keď sa strelou približne z 25 metrov prezentoval Peňaška. Aktívny Svašík pálil v 34. minúte iba tesne ľavej žrde hosťujúcej brány, a tak zahrmelo na opačnej strane. Štyri minúty pred koncom prvého polčasu sa po rohovom kope presadil hlavou Vajda a otvoril skóre duelu – 0:1. Prešli dve minúty a Tofiloski vyťahoval loptu zo siete druhýkrát. Po centri z ľavej strany sa opäť hlavou presadil Střihavka – 0:2.

O úvodnú šancu druhého dejstva sa postaral domáci Novák, Boroš vytlačil na roh. Po následnom druhom rohovom kope sa dostala lopta až k Skvašíkovi, ktorý bez prípravy napriahol približne z 25 metrov a volejom korigoval na 1:2. Ten istý hráč poriadne vyprášil Borošove rukavice aj v 55. minúte, jeho tvrdú strelu spoza šestnástky ale banskobystrický brankár dokázal vyraziť. „Žlto-modrí“ si síce vypracovali tlak, ale v útočnej fáze boli bezzubí. Ich súper od 70. minúty vyrovnal hru a vyrážal do rýchlych protiútokov. Víťazstvo hostí mohol definitívne spečatiť v 87. minúte striedajúci Šovčík, ale Tofiloski dobre čítal hru a v páde zneškodnil jeho šancu. V nadstavenom čase ešte mohol zariadiť deľbu bodov Viazanko, ale loptu poslal iba nad bránu hostí.

Radoslav Látal, tréner MFK Košice: „Do zápasu sme vstúpili dobre, mali sme jednu veľkú šancu po hrúbke v súperovej obrane. Mali sme optický tlak i náznaky šancí. Bohužiaľ sme urobili hrubú chybu pri štandardnej situácii a súper nás potrestal. Vzápätí Tofiloski vyrobil ďalšiu chybu a prehrávali sme 0:2. Po rýchlom góle v druhom dejstve som ešte veril, že sme schopní zápas otočiť. V závere mal Viazanko obrovskú šancu vyrovnať, no súper hral nebojácne a vyhrával osobné súboje, my sme s tým nevedeli poradiť.“

Norbert Hrnčár, tréner Banskej Bystrice: „Tešíme sa z úžasného víťazstva proti na domácej pôde silným Košiciam. Hrali sme odhodlane, sebavedomo, disciplinovane, takticky.“

MFK Košice – Dukla Banská Bystrica 1:2 (0:2)

• Góly: 47. Skvašík – 41. Vajda, 43. Střihavka.
  • ŽK: Bašista, Kavka, Redžič (všetci Košice)
  • Rozhodca: Pavlík,
  • 1652 divákov.
  • Zostava a striedania MFK Košice: Tofiloski – Kavka (79. Šinglár), Bašista (46. Pačinda), Ostojič – Bukata, Korijkov – Viazanko, Skvašík (82. Djordjevič), Sekulič – Redžič, Novák
  • Zostava a striedania Dukly Banská Bystrica: Boroš – Vajda, De Vito, Savič – Rejdovian, Ľupták, Peňaška – Šumský (90.+ Polievka), Faško (67. Šovčík), Kupec – Střihavka