Jakub Forgács Rôzne

Prednosť v jazde pri Slovenke po novom: Hľadanie iniciátora zmien pripomína detektívku!

Od soboty sa zmenila organizácia dopravy na križovatke ulíc Janka Kráľa–Strieborné námestie–Tajovského a ul. Cesta na amfiteáter. Niektorí vodiči ju však považujú za zbytočnú a myslia si, že spôsobí hlavne komplikácie. Pokúšali sme sa preto zistiť prečo k zmene vlastne došlo a kto za ňou stojí.

Ilustračný obrázok k článku Prednosť v jazde pri Slovenke po novom: Hľadanie iniciátora zmien pripomína detektívku!
Foto: Zuzana Jakubičková

Iniciátor zmien sa nehľadal ľahko

Ako prvú sme s otázkou o zmene značenia oslovili firmu Milan Smädo – MIS, ktorá má na starosti údržbu ciest a komunikácií. „Naša firma je len zhotoviteľom prác objednaných mestom Banská Bystrica. O riešení dopravného značenia v meste rozhoduje odbor dopravnej polície a Mesto Banská Bystrica,“ informoval Milan Smädo, konateľ spoločnosti.

K zmene značenia sa nevedela vyjadriť ani banskobystrická polícia. „Predmetné otázky prosím zašlite na cestný správny orgán Mesta Banská Bystrica, nakoľko MsP nemá uvedenú vec v kompetencii a nevykonáva zmenu dopravného značenia, resp. zašlite ich správcovi tejto cestnej komunikácie,“ uviedol Pavol Slovák, zástupca náčelníka MsP Banská Bystrica

Za zmenou značenia stojí dopravná spoločnosť

Obrátili sme sa teda na mesto Banská Bystrica, Oddelenie údržby miestnych komunikácií MÚ, ktoré je správcom mestských komunikácií. „Realizujeme doplnenie dopravného značenia na základe vydaného určenia použitia dopravných značiek a dopravných zariadení vydaného oddelením dopravných stavieb ako cestným správnym orgánom,“ povedal Ivan Földvári z MsÚ Banská Bystrica, ktorý našu otázku k zmene značenia preposlal na ODI PZ v Banskej Bystrici.

„Zmena dopravného značenia bola iniciovaná spoločnosťou SAD, a. s. Zvolen, závodom Banská Bystrica,“ píše sa vo vyjadrení Okresného riaditeľstva PZ Banská Bystrica. Spýtali sme sa ich teda, či sa neobávajú zvýšeného počtu nehôd, kým si na nové značenie ľudia zvyknú. „Zlyhanie ľudského faktora je príčinou väčšiny dopravných nehôd. To, že "domáci“ vodiči jazdia po pamäti nemôžeme vylúčiť, určitými opatreniami však môžeme znížiť riziko vzniku dopravných nehôd," dodali z OR PZ.

Oslovili sme aj priamo firmu SAD Zvolen, ktorá nám však nedopovedala na maily a s kompetentnými sme sa do týchto chvíľ nedokázali spojiť ani telefonicky.

Čo sa zmenilo?

Pre vodičov však je dôležité najmä to, aby si zmeny boli vedomí a nejazdili v danej časti mesta po pamäti. Zmenila sa totiž prednosť v jazde na križovatke, kde sa doterajšia hlavná cesta z ulice Tajovského na Strieborné námestie zmenila na hlavnú cestu z ulice Janka Kráľa smerom na Strieborné námestie. Upravila sa tiež jednosmerná premávka a vjazd do jednosmerky je teraz od ulice Tajovského s pokračovaním v smere na Laskomerskú ulicu.

Foto: ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM