Jakub Forgács Iné športy

Pre talentovanú mládež aj olympionikov... Tentoraz však špeciálne centrum Dukly poslúžilo vojakom

Vrcholoví športovci a tréneri z Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica odovzdávali počas tohto týždňa svoje skúsenosti z fyzickej prípravy. Na tom by možno nebolo nič zvláštne, keby sa nevenovali elitným vojakom z 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny.

Ilustračný obrázok k článku Pre talentovanú mládež aj olympionikov... Tentoraz však špeciálne centrum Dukly poslúžilo vojakom
Zdroj: TASR

Na prezentáciu nového diagnostického centra sa v piatok prišiel pozrieť aj minister obrany SR Martin Glváč. Pod jeho rezort patria tak elitní vojaci, ako aj vrcholoví športovci.

Skúsenosti mládeži či vojakom

„Tento týždeň bol takým pilotným projektom procesu, ktorý sme nastavili v našej koncepcii rozvoja VŠC Dukla, pretože chceme, aby prostriedky, ktoré sú vkladané do Dukly, mohli využívať aj ozbrojené sily. Máme jasný plán a toto bol len prvý krok. Tento týždeň využil 5. pluk tieto diagnostické zariadenia, ale som presvedčený, že v budúcnosti budú môcť ozbrojené sily využívať celé zázemie vojenského športového centra,“ povedal minister obrany SR Martin Glváč.

„Sme veľmi radi, že celý týždeň u nás trénovala špeciálna jednotka Ozbrojených síl SR. Myslím, že naše vojenské športové centrum, ktoré patrí pod rezort obrany by malo svoje vedomosti a skúsenosti z prípravy odovzdávať nielen talentovanej mládeži, špičkovým športovcom, reprezentantom, olympionikom, ale aj vojakom,“ uviedol riaditeľ Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica Richard Galovič. Zároveň zhodnotil, že vojaci z 5. pluku špeciálneho určenia sú rovnako vynikajúco vytrénovaní.

Počas týždňa sa päť vojakov z elitného 5. pluku zapojilo do prípravy k najlepším „dukláckym“ športovcom a trénerom. „Verím, že sme ich niečo naučili, ale oni pre nás boli rovnako veľkou inšpiráciou a aj my sme od nich odpozorovali rôzne techniky, ktoré by sa dali využiť pri príprave vrcholových športovcov,“ zhodnotil šéf Dukly.

Záťažové EKG aj testovanie sily

Ako uviedol vojak z 5. pluku špeciálneho určenia, takáto spolupráca je dobrá na to, aby si vedeli vzájomne vymeniť svoje skúsenosti s vrcholovými športovcami a získať know – how k tomu, aby bola ich príprava ešte dokonalejšia. „Či už fyzioterapeut, alebo kondičný tréner, nám vysvetlili na čom treba ešte popracovať, aby bol tréningový cyklus ešte kvalitnejší a dokonalejší,“ vysvetlil. Ako doplnil Michal Martikán je dobré vedieť, aké by mali byť hranice, okolo ktorých by sa mali či už vojaci z 5. pluku, alebo vrcholoví športovci pohybovať.

Súčasťou nového diagnostického laboratória je napríklad analyzátor krvných plynov so záťažovým EKG, bicyklový ergometer so záťažovým EKG, bežecký pás, myotest na diagnostiku dynamickej výbušnosti a sily dolných končatín, fitrodyne na testovanie silových schopností, elektromiograf s telemetriou na detailnú analýzu pohybu a keiser na meranie dynamickej a maximálnej sily.

Čítajte tiež:

Barani doma nastúpili proti Skalici: Prehrávali už 2:0, no dosiahli parádny obrat!

Zloženie olympijského tímu na turnaj do Innsbrucku poteší aj Bystričanov: Kto z baranov figuruje v nominácii?

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM