Ilustračný obrázok k článku Práce na moste v Iliaši pokročili: PREHĽAD obmedzení, s ktorými treba počítať, FOTO
2
Galéria
Zdroj: Mesto Banská Bystrica

Práce na moste v Iliaši pokročili: PREHĽAD obmedzení, s ktorými treba počítať, FOTO

Obmedzenia súvisiace s uzávierkou mosta sa dotknú dopravy, ale aj bežcov a cyklistov, ktorí trasu do Iliaša využívajú na športové aktivity,

Jakub Forgács Správy
Jakub Forgács Správy

Práce na moste v Iliaši pokročili: PREHĽAD obmedzení, s ktorými treba počítať, FOTO

Obmedzenia súvisiace s uzávierkou mosta sa dotknú dopravy, ale aj bežcov a cyklistov, ktorí trasu do Iliaša využívajú na športové aktivity,

Ilustračný obrázok k článku Práce na moste v Iliaši pokročili: PREHĽAD obmedzení, s ktorými treba počítať, FOTO
2
Galéria
Zdroj: Mesto Banská Bystrica

Projekt výstavby nového mosta do mestskej časti Iliaš je v plnom prúde. Aktuálne sa stavebné práce zameriavajú na nevyhnutnú preložku prívodu elektrickej energie. „Následne sa začne s prekládkou jednosmerného pôvodného mosta do novej polohy, ktorý bude slúžiť na prejazd z Iliaša a späť až do doby, kým sa nevybuduje nový obojsmerný most. Z dôvodu postupu prác na protipovodňových opatreniach mesta musel zhotoviteľ stavby zmeniť technológiu výstavby,“ uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková so slovami, že stavebné práce preto o niekoľko dní spôsobia výraznejšie dopravné obmedzenia a vylúčia dopravu z danej lokality na viac dní.

Viaceré komplikácie

Počas celého procesu, od prípravy projektového zámeru cez získanie stavebného povolenia, verejných obstarávaní na projektanta či zhotoviteľa, sa podľa slov Marhefkovej mesto muselo vysporiadať s viacerými komplikáciami. Realizácia nového mosta sa preto neustále posúvala.

„Dnešný viditeľný pracovný ruch pred vstupom do Iliaša je dôkazom toho, že po rokoch sa projekt začína realizovať,“ spomenula.

„Pri výmene starého mosta za nový do mestskej časti Iliaš sa opäť potvrdilo, že od myšlienky k realizácii projektu môže prejsť dlhá cesta. Som rád, že s prácami sa už začalo, pretože vybudovanie nového mosta v tejto lokalite dlhodobo vnímame ako nevyhnutný, hoci finančne náročný krok. Stavebné práce si čoskoro vyžiadajú aj niekoľko obmedzení. Aby sme ich zmiernili, snažíme sa aktívne komunikovať so všetkými zainteresovanými stranami už niekoľko týždňov. Verím, že obyvatelia Iliaša budú trpezliví a po rokoch sa konečne dočkajú nového obojsmerného mosta, ktorý bude spĺňať všetky normy 21. storočia,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Ďalšie aktuálne správy

Prehľad obmedzení

Iliašanov čakajú obmedzenia súvisiace s preložkou elektrickej energie, a následnou prekládkou pôvodného mosta do novej polohy. „Od 14. do 16. júna 2021 by mala Stredoslovenská energetika, a. s. realizovať prepoje elektriky. Je potrebné počítať s odpojením elektrickej energie dňa 14. júna v dopoludňajších hodinách od 8.00 hod. do 12.00 hod. a v dňoch 15. a 16. júna od 8.00 hod. do 18.00 hod.,“ vymenovala Marhefková.

„V dňoch 14. a 15. júna bude fungovať doprava cez most ešte bez obmedzení. Následne, v dňoch 16. a 17. júna, bude platiť obmedzenie dopravy na moste od 8.00 hod. do 17.00 hod. Od 18. do 23. júna bude starý provizórny most uzavretý úplne a začne sa s prácami na jeho preložení a osadení do novej polohy,“ pokračovala Marhefková s tým, že ak všetko pôjde bez komplikácií, preložený pôvodný most bude sprejazdnený dňa 24. júna 2021.

Obmedzení bežci aj cyklisti

Ako spomenula hovorkyňa, obchádzková trasa do Iliaša a späť bude viesť po provizórnej poľnej ceste v smere na Vlkanovú. „MHD bude fungovať v režime mimoriadnych cestovných poriadkov. Pre peších samospráva v spolupráci s Dopravným podnikom mesta Banská Bystrica zabezpečí náhradnú dopravu po obchádzkovej trase na zastávku MHD na Zvolenskej ceste pri STK,“ uviedla a doplnila, že mesto sa v tejto veci stretlo aj s predsedom Občianskej rady Iliaš Jánom Žamborom spolu s Milanom Smädom, ktorý je poslancom v tomto volebnom obvode.

V stredu 9. júna sa v Iliaši stretol primátor Ján Nosko, zástupcovia odborných útvarov mesta a zhotoviteľa, aby doladili všetky podrobnosti týkajúce sa obchádzkovej trasy, náhradnej dopravy pre obyvateľov a pod. „Upozorňujeme, že obmedzenia súvisiace s uzávierkou mosta sa dotknú aj bežcov a cyklistov, ktorí trasu do Iliaša využívajú na športové aktivity,“ dodala Marhefková.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Aktuality z Banskej Bystrice

V OBRAZOCH: Práce na moste v Iliaši pokročili
2
Galéria
Zdroj: Mesto Banská Bystrica
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín