Správy

Poľovník o situácii na Poľane: Každý dom na lazoch už má svojho MEDVEĎA

Poľana má kvalitnú jeleniu zver, ale aj vysoké zastúpenie veľkých šeliem. Ako to aktuálne vyzerá v prírodnej rezervácii?

Ilustračný obrázok k článku Poľovník o situácii na Poľane: Každý dom na lazoch už má svojho MEDVEĎA
Zdroj: TASR/František Iván

Chránená krajinná oblasť – Biosférická rezervácia Poľana má kvalitnú jeleniu zver, ktorú už veľakrát ocenili na rôznych poľovníckych výstavách. Potvrdil to Ján Nôžka zo Slovenskej poľovníckej komory.

Jelenie trofeje

Pripomenul, že z tohto územia podľa jeho informácií pochádza historicky silná trofej partizánskeho jeleňa z roku 1944. Ďalším je jeleň spod Katrušky, z hriňovskej strany Poľany. „Tieto trofeje zaujali prvé dve pozície v celej Československej republike. Pre ne vyhlásili v roku 1964 Poľanu za prírodnú rezerváciu,“ spomenul s tým, že jej výmera bola vtedy 18-tisíc hektárov.

Nôžka spresnil, že prírodná rezervácia postupne nadobudla výmeru 20 659 hektárov, ktorú má aj v súčasnosti. „Na jeseň bola výstava v Nitre, kde prvé dve jelenie trofeje pochádzali práve z Poľany,“ zhodnotil. Podľa neho ľudia tam dokážu dochovať jelene do vysokého veku a potom je lov takýchto jeleňov oveľa cennejší.

Ako dodal, podiel medailových jeleňov je na Poľane každoročne v rozmedzí 33 až 40 percent z celkového plánu ich lovu. „Je to aj vďaka výmere a veľkosti územia. Bežné jelenie revíry totiž majú nad 2-tisíc hektárov, málokedy nad 5-tisíc hektárov,“ konštatoval. Poznamenal, že sú ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa predchádzalo škodám. „Čo najmenej ovplyvňujeme lovom prvé tri vekové triedy jeleňov, teda tie do desiateho roku života,“ zdôraznil.

Viac o situácii so šelmami na Poľane sa dočítate na nasledujúcej strane.

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM