Jakub Forgács Rôzne

Pokus mesta zamestnať dlhodobo nezamestnaných? Na trhu práce sa udržalo 11-násť ľudí

Počas dvojročného pilotného projektu sa mesto pokúsilo zamestnať 40 dlhodobo nezamestnaných poberateľov dávok v hmotnej núdzi. O výsledkoch projektu, ktorý nakoniec na trhu práce udržal jedenásť z nich, sa hovorilo na mestskej radnici.

Ilustračný obrázok k článku Pokus mesta zamestnať dlhodobo nezamestnaných? Na trhu práce sa udržalo 11-násť ľudí
Zdroj: Dnes24.sk

Národný pilotný projekt Od dávok k platenej práci na záverečnom seminári v Cikkerovej sieni banskobystrickej radnice zhodnotili zástupcovia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, zástupcovia samospráv, projektový tím a partneri projektu.

Dlhodobá nezamestnanosť trápi aj Bystričanov

Primátor Peter Gogola zdôraznil dôležitosť a význam tohto projektu pre jednotlivcov, ako aj pre celú spoločnosť. „Pálčivou otázkou dnešných dní je dlhodobá nezamestnanosť. Táto otázka je diskutovaná na pôde mesta, kraja a nebojím sa povedať, celej Európy. Hľadajú sa rôzne spôsoby, ako čeliť tomuto fenoménu dnešnej doby. Ja som pevne presvedčený, že len systematickou prácou dokážeme urobiť v tejto oblasti pokroky. Projekt Od dávok k platenej práci takouto systematickou prácou je,“ vyjadril sa primátor mesta Peter Gogola.

Na záverečnom seminári k projektu vystúpil aj štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš. Ten deklaroval záujem ministerstva o tento projekt.

Mesto rieši nezamestnanosť medzitrhom práce

Dlhodobá nezamestnanosť je podmienená niekoľkými faktormi. „Ak človek dlhšiu dobu nedokáže nájsť pracovné miesto, dochádza k postupnej strate sociálnych vzťahov, pracovných návykov, môže dôjsť k strate schopnosti komunikácie a viery vo vlastné schopnosti. Časom dáva takýto človek prednosť pohodlnejšiemu i keď skromnejšiemu životu zo sociálnych dávok a väčšinou tak končí v systéme sociálnej pomoci,“ skonštatovala Mária Filipová, vedúca odboru sociálnych vecí na MsÚ.

Mesto Banská Bystrica navrhlo riešiť problémy s nezamestnanosťou vytvorením tzv. medzitrhu práce. Spolu s cieleným osobnostným rozvojom pre dlhodobo nezamestnaných, ktorí majú nižšie dosiahnuté vzdelanie, má byť medzitrh práce jedným zo spôsobov, ako zvýšiť ich zamestnateľnosť.

Foto: mesto Banská Bystrica

Od dávok k platenej práci
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM