Správy Samospráva

Pokračujú práce na protipovodňovej ochrane mesta: Chodci musia počítať s obmedzeniami

Od pondelka 8. júla pokračujú práce na budovaní protipovodňovej ochrany mesta. Trpezlivosťou sa musia obrniť chodci a cyklisti.

Ilustračný obrázok k článku Pokračujú práce na protipovodňovej ochrane mesta: Chodci musia počítať s obmedzeniami
12
Galéria

Banská Bystrica je posledné krajské mesto, ktoré v súčasnosti nie je zabezpečené pred prípadnou povodňou. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), š. p., už od vlaňajšieho novembra realizuje projekt protipovodňovej ochrany v dĺžke viac než sedem kilometrov od častí mesta Majer až po Radvaň. V tejto súvislosti SVP upozorňuje na obmedzenia, ktoré Banskobystričania pocítia v týchto dňoch.

„Najbližšia etapa sa bude realizovať na pravostrannej a ľavostrannej ochrannej hrádzi toku Hron, v úseku od mosta Mičinská po lávku pre peších v časti Majer, kde budú prebiehať stavebné práce na protipovodňovej ochrane mesta. Z tohto dôvodu dôjde k úplnému zamedzeniu pohybu peších i cyklistov v predmetnej lokalite, a to od pondelka 8. júla. Realizácia stavebných prác potrvá do prvej polovice roka 2020,“ informoval Marián Bocák, hovorca štátneho podniku SVP, Banská Štiavnica.

Koncom minulého roka zhotoviteľ stavby vykonal časť zemných prác na objekte skladu mobilného hradenia. Na jar tohto roka sa uskutočnil výrub drevín v centre, medzi lávkou pre peších pri zimnom štadióne a cestným mostom pri malej železničnej stanici, kde má vzniknúť promenádny chodník, a tiež medzi autobusovými zastávkami Národná ulica a Štefánikovo nábrežie. Je tam plánovaná náhradná výsadba drevín.

„Na základe projektu sa počíta s rekonštrukciou, prípadne vybudovaním nových ochranných múrikov popri rieke Hron. Zrealizujeme tiež výstavbu podzemných tesniacich stien. V centre mesta budú mať múriky rovnakú výšku ako v súčasnosti. Po ich rekonštrukcii však bude možné na ne nainštalovať mobilné hradenie, ako je to napríklad v Bratislave, Prahe či vo Viedni,“ priblížil Bocák.

Celkové náklady na projekt protipovodňovej ochrany mesta pod Urpínom predstavujú sumu takmer 25,8 milióna eur s DPH.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Vizualizácie protipovodňovej ochrany mesta Banský Bystrica
12
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie