Správy

Podnety Bystričanov boli vypočuté: Kde všade pribudli špeciálne kontajnery? FOTO

Nové kontajnery sú vybavené senzormi, vďaka čomu je možné plánovať výsyp a zabezpečiť ich efektívnejšie využívanie.

Ilustračný obrázok k článku Podnety Bystričanov boli vypočuté: Kde všade pribudli špeciálne kontajnery? FOTO
2
Galéria

V uliciach Banskej Bystrice pribudlo v uplynulých dňoch ďalších päť stacionárnych kontajnerov určených na zber malého elektroodpadu, batérií a akumulátorov. Obyvatelia mesta využívajú sieť takýchto kontajnerov už tretí rok, za ten čas sa v nich vyzbieralo viac ako 36.000 kilogramov elektroodpadu.

Primátor Ján Nosko priblížil, že počas júna aj vďaka podnetom od obyvateľov pribudli tieto nové zberné nádoby na najfrekventova­nejších miestach. Nové kontajnery sú vybavené senzormi, vďaka čomu je možné plánovať výsyp a zabezpečiť ich efektívnejšie využívanie.

"Ide o lokalitu Belveder, ulice Trieda Hradca Králové a Martina Rázusa na Fortničke, Sitniansku ulicu a Rudohorskú ulicu. Zároveň ma teší, že čoskoro budú všetky kontajnery na zber malého elektroodpadu inteligentné a vybavené senzormi, ktorými bude zberná spoločnosť vedieť sledovať stav naplnenosti,“ podotkol Nosko. Prevádzkujúca spoločnosť totiž plánuje nainštalovať senzory aj do ostatných 20 kontajnerov v meste.

Sledovať naplnenie červeno-bielych kontajnerov môžu Banskobystričania prostredníctvom bezplatnej mobilnej aplikácie, ktorá dokáže zobraziť stav naplnenosti vybraných kontajnerov. Aplikácia ponúka tiež možnosť nahlásiť poškodenie alebo naplnenie kontajnera vďaka QR kódu, ktorý je jedinečný pre každú zbernú nádobu, a nachádza sa na jej vonkajšej strane.

Konateľ spoločnosti Asekol SK, ktorá zberné nádoby prevádzkuje, podotkol, že Banská Bystrica je na Slovensku lídrom v zbieraní elektroodpadu a batérií prostredníctvom týchto červeno-bielych kontajnerov. Ich cieľom je zvýšiť podiel správneho nakladania s vyradenými elektrospotrebičmi, ktoré nepatria do komunálneho odpadu, a to zvýšením dostupnosti zberných miest.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Kontajnery na drobný elektroodpad od júna i v Bystrici
2
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM