Aktualizované Jakub Forgács Správy

Počet porúch na elektrických vedeniach výrazne klesol: Bez prúdu sú stále tisíce ľudí

Počet výpadkov elektrickej energie cez noc rapídne narástol. Prezrite si zoznam obcí, kde sú bez prúdu!

Ilustračný obrázok k článku Počet porúch na elektrických vedeniach výrazne klesol: Bez prúdu sú stále tisíce ľudí
29
Galéria
Zdroj: Stredoslovenská distribučná

Pretrvávajúci vietor a na mnohých miestach aj ťažký mokrý sneh majú za následok rozsiahle výpadky elektriny na strednom Slovensku. Kým v utorok 4.2. 2020 večer bolo bez prúdu zhruba dvetisíc odberných miest, cez noc sa situácia veľmi zhoršila a v stredu ráno ich bolo viac ako 20-tisíc.

K stredajšiemu večeru (5.2.2020) bolo bez prúdu už len 2600 odberných miest. Informoval o tom Miroslav Gejdoš, hovorca Stredoslovenskej distribučnej.

„Najviac postihnutým regiónom je Horehronie, ale problémy s dodávkou elektriny sú aj na Orave a Liptove. Ostatné regióny hlásia len lokálne výpadky. Vo väčšine prípadov spôsobili problémy popadané stromy a konáre, ktoré poškodili vodiče alebo stĺpy,“ píše Gejdoš.

„Už počas noci boli v teréne pohotovostní pracovníci Stredoslovenskej distribučnej (SSD), ale situácia bola taká zlá, že mohli maximálne vymedzovať úseky s poruchami. Hneď so svitaním vyrazili do terénu všetci dostupní pracovníci údržby, aby situáciu čo najskôr upokojili. V priebehu niekoľkých hodín by mali obnoviť dodávku elektriny pre tisícky domácností,“ uviedol so slovami, že však nie je vylúčené, že nebudú pribúdať aj ďalšie poruchy, keďže na mnohých miestach stále fúka a pretrváva meteorologická výstraha najvyššieho stupňa.

„Podľa rozsahu poškodenia niektorých častí distribučnej sústavy je možné, že niektoré opravy budú veľmi náročné a potrvajú dlhšie. Najmä kvôli rozmočenému terénu a silnému vetru nie je možné dostať potrebnú techniku na všetky zasiahnuté miesta. Preto prosíme dotknutých obyvateľov o pochopenie a trpezlivosť. Všetci v SSD robia všetko pre to, aby mal elektrinu každý odberateľ v čo najkratšom čase,“ dodal Gejdoš.

Množstvo porúch bolo už odstránených

„Stále máme bez elektriny asi 2 600 odberných miest. Veľa porúch sme vyriešili, ale niekoľko nám ich pribudlo. Pohotovostní pracovníci sú stále v teréne a vyhľadávajú niektoré poruchy, aby ich hneď ráno mohli začať odstraňovať. Pokiaľ to bude možné, časť odberateľov ešte prepojíme na iné fungujúce okruhy. Čakáme, že nočný vietor nás ešte potrápi, ale dúfame, že vo štvrtok to už bude lepšie,“ uviedol v stredu večer Miroslav Gejdoš.

Výpadky aktuálne (streda 5.2. o 20:00) evidujú v týchto mestách a obciach:

  • okres Brezno: časť Brezna (Rohozná), Tále, Bystrá a juh Chopku
  • okres Ružomberok: časť Ľubochne
  • okres Liptovský Mikuláš: dolina v Partizánskej Ľup­či
  • okres Banská Štiavnica: Močiar
  • Okres Žilina: Lietava, Lietavská Svinná-Babkov a Podhorie

Foto: ilustračné

Víchrica Petra spôsobila spúšť na viacerých miestach Slovenska
29
Galéria
Zdroj: iMeteo.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM