PLATÍTE v autobusoch viac? K plošnému zvyšovaniu CIEN sme nepristúpili, tvrdí kraj
Po zavedení nového Integrovaného dopravného systému v prímestskej doprave sa mnohí ľudia sťažovali, že im zdraželi cestovné lístky. Ako to teda je?
Zľava klesla
„Čo sa týka cien cestovného – k plošnému zvyšovaniu cien po zavedení IDS kraj nepristúpil, prechodom na tarifné zóny však prišlo k zmene výpočtu jeho ceny,“ uviedla pre spravodajský portál Dnes24.sk Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie so slovami, že sa zmenila tiež zľava z bezhotovostnej platby, ktorá klesla pri jednorazových lístkoch na konštantnú hodnotu 10%.
Zároveň sa však podľa jej slov zosúladili ceny pri cestovaní z bodu A do bodu B s prestupmi a bez prestupov. „To znamená, že ľudia, ktorí predtým pri priamom spojení platili nižšiu a pri prestupnom vyššiu sumu, platia teraz jednotné cestovné – viacerým tak cena lístka klesla,“ vysvetlila.
Komu cestovanie zdraželo?
„Pre niektorých nepravidelných cestujúcich môže byť cestovanie drahšie, zavedením výhodných predplatných lístkov však ušetria pravidelní cestujúci, pri 365-dňovom lístku ide o úsporu viac ako 40%,“ upozornila Štepáneková.
Ako poznamenala, pri pohľade na cenníky susedných krajov, ktoré postupne zavádzajú systémy IDS, sú ceny podobné. „Napr. pre rovnakú tarifnú vzdialenosť, kde má IDS BBSK cenu 2,30 eur, má Žilinský kraj cenu 2,05 eur, a Košický kraj 2,50 eur. Všetci Organizátori verejnej dopravy majú snahu motivovať ľudí k cestovaniu verejnou dopravou zavádzaním zvýhodnených predplatných lístkov, ktoré majú aj najvyššie zľavy,“ dodala na záver.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné