Správy

Plánovaná vojenská prehliadka v Banskej Bystrici: Aktivisti ju kritizujú, primátor reaguje

Počas augusta si v Banskej Bystrici pripomenieme 75. výročie Slovenského národného povstania. Súčasťou osláv má byť aj veľká vojenská prehliadka, ktorej sa má zúčastniť 1500 vojakov a vyše 200 kusov armádnej techniky.

Ilustračný obrázok k článku Plánovaná vojenská prehliadka v Banskej Bystrici: Aktivisti ju kritizujú, primátor reaguje
12
Galéria
Zdroj: TASR

Mesto Banská Bystrica je miestom konania augustových osláv 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP) a vojenskej prehliadky, teda nie organizátorom. Zdôraznil to pre TASR banskobystrický primátor Ján Nosko v reakcii na otvorený list miestnych aktivistov. Kritizujú vojenskú prehliadku chystanú ministerstvom obrany, finančné náklady a rozsah obmedzení, ktoré sa majú v deň konania osláv SNP dotknúť obyvateľov pod Urpínom.

„Občianska platforma Nie v našom meste nemá záujem bojkotovať oslavy SNP a rešpektuje rozhodnutie relevantných štátnych inštitúcií a orgánov. Sme však silne presvedčení, že takáto forma osláv SNP nie je pre 21. storočie moderného demokratického štátu prijateľná. Pripomíname, že presun vojenských tankov mestom sa naposledy udial v roku 1968,“ konštatujú v liste aktivisti.

Vyjadrujú tiež nesúhlas s finančnými nákladmi na vojenskú prehliadku, ktoré sa majú pohybovať v miliónoch eur. Mesto žiadajú o neodkladnú komunikáciu o obsahu a rozsahu vojenskej prehliadky, obmedzení v meste počas osláv SNP smerom k širokej verejnosti i predloženie oficiálneho rozpočtu osláv. Mesto vyzývajú, aby zaujalo jasné stanovisko.

„Z platformy Nie v našom meste nás vyzývajú a úkolujú úlohami, ktoré by sme mali riešiť vo vzťahu k organizátorom. Mesto komunikovalo s platformou a deklarovali sme jasný postoj. Oslavy SNP do mesta patria. Je to téma, ktorá je témou aj platformy, čiže boj proti radikalizmu. Práve tieto oslavy a pripomínanie si SNP vytvára priestor, aby mladá generácia vedela, čo SNP znamenalo,“ reagoval Nosko s tým, že s organizátormi ministerstvom kultúry a obrany komunikovali, aby sa vplyvy osláv na mesto čo najviac minimalizovali.

Podľa hovorkyne ministerstva obrany Danky Capákovej príslušníci Ozbrojených síl (OS) SR sa už v týchto dňoch pripravujú na vojenskú prehliadku, ktorá sa uskutoční 29. augusta v Banskej Bystrici. Vojaci si chcú aj týmto spôsobom uctiť pamiatku hrdinov, ktorí bojovali za mier, demokraciu, rovnosť a predovšetkým proti fašizmu.

„Vojenská prehliadka nemá žiadnym spôsobom demonštrovať silu či podporovať vojenské riešenia konfliktov. Má byť ukážkou toho, že tak, ako naši starí rodičia boli pripravení postaviť sa so zbraňami v ruke za svoj národ a slobodu, tak sú i OS pripravené chrániť záujmy našej krajiny a občanov,“ zdôraznil minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

Podľa zástupcu náčelníka Generálneho štábu OS SR a veliteľa vojenskej prehliadky Miroslava Lorinca na prehliadke sa zúčastní viac ako 1500 vojakov. Na prehliadke má byť viac ako 200 kusov techniky, vrátane 15 kusov leteckej. Súčasťou budú vojenské výsadky príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny a Vzdušných síl OS SR.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Oslavy 74. výročia SNP v Banskej Bystrici na FOTKÁCH
12
Galéria
Foto: Dušan Hein / Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM