Aktualizované Anton Hrachovský Iné športy

Petra Vlhová sa na úvod sezóny do TOP 10 nezmestila: Triumf 17-ročného talentu, FOTO

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová vstúpila do zimnej časti sezóny pretekmi obrovského slalomu.

Ilustračný obrázok k článku Petra Vlhová sa na úvod sezóny do TOP 10 nezmestila: Triumf 17-ročného talentu, FOTO
18
Galéria
Zdroj: TASR

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová vstúpila do novej zimy Svetového pohára 14. miestom v obrovskom slalome. V sobotňajšej (26. októbra) ľadovcovej ouvertúre v rakúskom Söldene senzačne triumfovala 17-ročná Novozélanďanka Alice Robinsonová, o 6 stotín pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Tretia skončila Francúzka Tessa Worleyová (+0,36 s).

Na štarte sezóny sa tak nerozohral súboj 24-ročných vrstovníčok, Vlhová za Shiffrinovou zaostala 1,72 s. Navyše obom i ďalším už okutým favoritkám „vypálila rybník“ mladučká súperka prvým víťazstvom kariéry. Shiffrinovej zabránila otvoriť si siedmu desiatku triumfov v pretekoch SP a Vlhovej nadelila už v prvom kole vyše sekundu, celkovo 1,78.

„Nevyšlo to, je to moja chyba, ale neviem, čo k tomu povedať. V druhom kole som nešla dobre,“ vyjadrila sa slovenská zjazdárka krátko po súťaži pre RTVS.

Vlhová vyšla zo štartovej búdky na pretekársky svah ako prvá zjazdárka sezóny a zašla čas 1:09,36, v konečnom účtovaní kola o 1,47 horší ako Shiffrinová. Pre majsterku sveta, ktorá podľa vlastných pocitov nešla na (takmer mesačnú) predstihovku ostrej sezóny v plnej fazóne, boli pozitívne momenty v porovnaní jázd iných rivaliek. V prvom kole držala krok alebo dokonca zdolala niektoré veličiny disciplíny.

Dvadsaťštyriročná Slovenka predviedla za slnečného počasia na dobre upravenej trati vyrovnanú jazdu. V hornej plochejšej pasáži dokázala vykĺzať solídne tempo a hoci v strmine ju v niektorých bránkach nepatrne "zatvorilo, jej výkon stačil po elitnej sedmičke na štvrté miesto v závese za jej predchodkyňou na tróne obrovského slalomu, Francúzkou Tessou Worleyovou.

Shiffrinová, ako často v uplynulých zimách, nasadila úplne iné výkonnostné parametre, potom však jej vedenie prekvapujúco časom i hladkým štýlom jazdy ohrozovala Novozélanďanka Alice Robinsonová. Iba 17-ročná pretekárka jediná držala na trati krok s fenomenálnou Američankou a stratila len 14 stotín. Na tretej pozícii figurovala Talianka Federica Brignoneová (+0,86).

Druhé kolo sa dlho nieslo v znamení skvelej jazdy Nórky Marie Therese Tvibergovej, ktorá sa so štartovým číslom 58 katapultovala na 26. postupovú priečku. Z nej potom odsúvala jednu pretekárku za druhou a jej série sa zastavila až po jazde Vlhovej. Slovenská lyžiarka opäť išla hore dobre, ale zostávala dlho v najťažších oblúkoch strmého spádu a dole akoby jej došli aj sily. Zašla až 22. čas druhého kola.

„Chyba bola vo mne, sneh sa trošku zmenil, ale nebolo to vôbec rozbité. Necítim sa momentálne najlepšie, treba na tom popracovať. Vieme, kde je naša úroveň, že konkurencia je silná. Treba sa z toho len poučiť a budem sa snažiť robiť na sebe, aby to bolo čoraz lepšie. Nie som v najlepšej forme, ale nevyhováram sa na to. Chcela som štartovať a dať do toho všetko. Spravila som chyby, vieme, čo musíme zlepšiť. Jasné, že nás to mrzí, no nie je jednoduché byť stále na pódiu. Musíme to zanalyzovať, vedeli sme, že to bude veľmi ťažké po tom všetkom,“ povedala slovenská reprezentantka v cieľových priestoroch.

Následne sa naopak dostala do čela Worleyová a stačilo to na tretie miesto. O to prvé dramaticky zápolili najväčšia hviezda súčasnej éry s azda najväčším talentom. S prekvapujúcim vyvrcholením pre Robinsonovú, tínedžerka od protinožcov aj v tých najširších oblúkoch priam lietala nad tvrdým snehovým povrchom a dynamiku jazdy dokázala udržať v oboch jazdách až do cieľa.

Výsledky obrovského slalomu SP v Söldene:

1. Alice Robinsonová (N. Zél.) 2:17,36 min, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,06 s, 3. Tessa Worleyová (Fr.) +0,36, 4. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) +0,85, 5. Federica Brignoneová (Tal.) +0,87, 6. Maria Therese Tvibergová (Nór.) +1,03, 7. Franziska Gritschová (Rak.) +1,41, 8. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +1,46, 9. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,47, 10. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +1,50, … 14. Petra VLHOVÁ (SR) +1,78

Celkové poradie SP (1):
1. Robinsonová 100 bodov, 2. Shiffrinová 80, 3. Worleyová 60, 4. Holtmannová 50, 5. Brignoneová 45, 6. Tvibergová 40, 7. Gritschová 36, 8. Gutová-Behramiová 32, 9. Gisinová 29, 10. Siebenhoferová 26, … 14. VLHOVÁ 18

Poradie obr. slalomu (1):
1. Robinsonová 100 bodov, 2. Shiffrinová 80, 3. Worleyová 60, 4. Holtmannová 50, 5. Brignoneová 45, 6. Tvibergová 40, 7. Gritschová 36, 8. Gutová-Behramiová 32, 9. Gisinová 29, 10. Siebenhoferová 26, … 14. VLHOVÁ 18

Vo fotogalérii: 1. a 2. kolo pretekov v obrovskom slalome v rakúskom Söldene.

Petra Vlhová sa predstavila na prvých pretekoch v rámci Svetového pohára v Sölde
18
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM