Jakub Forgács Iné športy

Peter Fabok o bystrickom behu, kde nepôjde o čas: Komunita je dar, ktorý treba zveľaďovať

Už o pár dní sa Bystricou pobeží Beh za zdravie. O čo pôjde a prečo nebudú dôležité výkony sme sa v rozhovore porozprávali s jedným z jeho organizátorov.

Ilustračný obrázok k článku Peter Fabok o bystrickom behu, kde nepôjde o čas: Komunita je dar, ktorý treba zveľaďovať
5
Galéria
Zdroj: Otcovia a deti

V kalendári občianskej platformy Otcovia a deti nájdete obľúbené bystrické podujatia. Patria medzi ne Akcia šarkanoid, lampiónový sprievod, vianočná sánkovačka pre otcov a deti a najnovšie aj charitatívny Beh za zdravie s Ligou proti rakovine. Práve o spomínanom behu sme sa porozprávali s jedným z jeho organizátorov z občianskej platformy Otcovia a deti Petrom Fabokom.

„Drvivá väčšina účastníkov našich podujatí sú hobby športovci – ľudia, ktorí pracujú, starajú sa o rodiny, majú záľuby a popri tom všetkom sa snažia žiť aktívne a zdravo. Je to komunita, ktorá hľadá alternatívu k rutine konzumného života, ktorá objavuje hodnoty dôležité aj pre nasledujúce generácie. Sami máme malé deti a takto nejako sme sa dostali od športových akcií k organizovaniu komunitných aktivít,“ vysvetlil.

Ako ďalej uviedol, platforma Otcovia a deti funguje už takmer päť rokov, je absolútne nekomerčná a nezávislá od akýchkoľvek sponzorov – dokonca nemá ani právnu subjektivitu. „Je to vec v štýle ľudia ľuďom bez komerčného pozadia. Popularita našich aktivít dokazuje, že sa to aj v dnešnej dobe nadspotreby, keď sa na nás valí záplava marketingových informácií na každom kroku, dá,“ doplnil jeden z organizátor občianskej platformy Otcovia a deti. Následne zodpovedal niekoľko otázok o Behu za zdravie.

Ako ste sa dostali k myšlienke zorganizovať beh s Ligou proti rakovine (LPR)?

Kontakt sme nadviazali už pred viac než rokom, v súvislosti s Banskobystrickým maratónom. Vtedy sme LPR pozývali na naše podujatia s promo stánkom. Vnímame, že problematika onkologických ochorení u dospelých je čoraz aktuálnejšia. Boli sme udivení, aké nákladné je poskytovať servis a podporu ľuďom, do ktorých života vstúpilo závažné ochorenie – každý aspekt činnosti LPR, od klientkých centier, cez psychologické poradenstvo alebo fyzioterapiu, si vyžaduje odborníkov a vybavenie. Zvykli sme na štadióne na Štiavničkách organizovať úspešnú Banskobystrickú bežeckú 24-hodinovku, kde sme Bystričanov nabádali odbehnúť minimálne jedno kolo pre zdravie. Tento koncept je aj princípom Behu za zdravie, ktorý je jedným z vrcholov Týždňa Ligy proti rakovine s tým rozdielom, že každé jedno kolo v Mestskom parku, ktoré Bystričania absolvujú, bude započítané do celkového sumára. Odbehnutú vzdialenosť si bude môcť ktokoľvek odkúpiť a príspevky poputujú práve na financovanie služieb onkologickým pacientom.

Čo to presne znamená? Aké aktivity sú z takto získaných zdrojov financované?

Účastníci Behu za zdravie budú mať priamo na mieste možnosť zoznámiť sa s konkrétnymi aktivitami LPR, ktoré je potrebné podporiť. Veľmi zaujímavé pre každého budú napríklad aj ukážky cvičení s fyzioterapeutmi a rôzne zdravotné merania. Hlavným mottom tohtoročnej kampane Týždňa Ligy proti rakovine je „Začiatok je cieľ“. Nosnou myšlienkou aj nášho spoločného podujatia je pohyb ako najlepšia prevencia. nezáleží na tom, či to jedno kolo odbehnete alebo odkráčate – myšlienku podporí každý jeden, kto príde – toto je blízke nášmu poslaniu robiť aktivity pre rodiny s deťmi a najširšiu komunitu v meste a okolí.

Ako to bude prebiehať? Nie sú to teda tradičné preteky na čas?

Nejde o žiadne preteky, čas je naopak to, čoho máme na podujatí dosť. Začíname v sobotu 12.10. o 14:30 a všetko sa odohrá v centrálnej zóne krásneho jesenného Mestského parku. O 15:00 otvoríme podujatie príhovorom riaditeľky LPR a Slovenky roka Ing. Evy Kováčovej. O 15:10 vyrazia na symbolické kolo spoločne onkologickí pacienti z celého Slovenska. Veríme, že v čase medzi 15:00 a 19:00, kedy budú prebiehať aj sprievodné aktivity, sa k nim pridá čo najviac Bystričanov. Netreba nič, len prísť a absolvovať akýmkoľvek spôsobom minimálne jedno cca 400m kolo. Od 18:00 potom začnú koncerty banskobystrických skupín Regale a Sto Múch, ktoré podporia túto myšlienku z pódia. Kompletný program podujatia a aktuálne informácie nájdete na FB stránke podujatia.

Už ste naznačili, pre koho je podujatie určené…

Spoliehame sa na to, že Banská Bystrica nehostí tento beh ako jediné mesto na Slovensku náhodou. Veríme v silu komunity, ktorú sme už spomínali a pre ktorú pracujeme. Veríme, že každý rád prijme pozvanie a investuje tých niekoľko minút zo života svojho a svojej rodiny – cieľom je, aby každý odchádzal domov obohatený nielen o dobrý pocit, že podporil dôležitú vec, ale aj o pozitívnu energiu zo spoločnej aktivity na čerstvom vzduchu. Keď prišlo predvlani na Lampiónový sprievod viac než 1000 ľudí napriek hustému dažďu, bolo to potvrdením, že komunita je dar, ktorý treba zveľaďovať. Spoliehame sa na jej silu a spolupatričnosť v každom z nás, ktorá by mala byť samozrejmosťou.

Beh za zdravie je otvorený naozaj pre každého, počíta sa nemluvňa v kočíku i skúsený senior. Vstup je voľný.

Pozrite si v priloženej fotogalérii aj zábery z rôznych aktivít občianskej platformy Otcovia a deti!

V OBRAZOCH: Aktivity občianskej platformy Otcovia a deti
5
Galéria
Zdroj: Otcovia a deti
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM