Iné športy

Parádny športový zážitok: Na Okolo Slovenska v Bystrici uvidíme aj Petra Sagana

V centre mesta bude vrcholiť 2. etapa 64. ročníka najvýznamnejšieho domáceho podujatia v cestnej cyklistike a na ďalší deň sa pelotón vydá spod Urpína na ďalšie náročné kilometre.

Ilustračný obrázok k článku Parádny športový zážitok: Na Okolo Slovenska v Bystrici uvidíme aj Petra Sagana
3
Galéria
Zdroj: TASR

Po troch rokoch sa do Banskej Bystrice vráti pelotón cyklistických pretekov Okolo Slovenska, ktoré sa uskutočnia od 16. do 19. septembra 2020. Chýbať by na nich nemal ani trojnásobný majster sveta Peter Sagan, ktorý má byť hlavným ťahákom podujatia. Na ňom už účasť predbežne potvrdil jeho zamestnávateľ nemecký profitím BORA-hansgrohe.

V centre mesta bude vrcholiť 2. etapa 64. ročníka najvýznamnejšieho domáceho podujatia v cestnej cyklistike a na ďalší deň sa pelotón vydá spod Urpína na ďalšie náročné kilometre. Cyklisti sa na cestu do Banskej Bystrice vydajú zo Žiliny, rodiska Petra Sagana.

Sagan sa rozlúči so sezónou

„Už vlani po skončení 63. ročníka Okolo Slovenska sme hovorili, že profil trate pre rok 2020 budeme zostavovať podľa toho, či sa zúčastní Peter Sagan. Majstrovstvá sveta sú tento rok vo Švajčiarsku na kopcovitej trati, Peter by sa mal na našich pretekoch rozlúčiť so sezónou. V Banskej Bystrici a jej okolí vieme nájsť ideálne terény, ktoré mu vyhovujú,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii prezident Slovenského zväzu cyklistiky a generálny riaditeľ Okolo Slovenska Peter Privara. Okrem Petra Sagana by na slovenských cestách nemali chýbať ani jeho starší brat Juraj či Erik Baška, ktorý začal minulý týždeň sezónu 3. miestom v úvodnej etape Tour Down Under.

Banská Bystrica nie je pre preteky Okolo Slovenska neznáme miesto. V itinerári podujatia sa objavuje pravidelne, naposledy bola etapovým centrom v rokoch 2016 i 2017. "Cyklistika má v našom regióne dlhoročnú tradíciu, aj v súčasnosti v ňom sídli jeden z najlepších slovenských tímov. Terény v meste a jeho okolí ponúkajú ideálne podmienky na cyklistické tréningy pre vrcholových i rekreačných jazdcov. Etapy pretekov Okolo Slovenska budú patriť medzi top športové momenty roka v našom meste. Verím, že okrem trojnásobného majstra sveta a sedemnásobného víťaza bodovacej súťaže na Tour de France Petra Sagana, budeme hostiť mnoho ďalších skvelých cyklistov. O dojazdy bol u nás vždy veľký záujem a som si istý, že inak to nebude ani tentoraz,“ citovala oficiálna tlačová správa organizátorov primátora mesta Jána Noska.

Test pred EYOF

Pre bystrických organizátorov bude etapa zároveň testovacím podujatím a skúškou pripravenosti pred XVI. letným Európskym olympijským festivalom mládeže (EYOF), ktorý sa uskutoční od 25. do 31. júla 2021. Časť trasy Okolo Slovenska povedie po cestách, na ktorých budú bojovať o cenné kovy najlepší mladí cyklisti z 50 krajín Európy. Na domácom etapovom vrchole roka budú štartovať aj elitné tímy kategórie WorldTour. Ich športových riaditeľov zaujíma okrem výsledkov predovšetkým bezpečnosť, stravovanie, ubytovanie a profil trate.

"Tieto potreby vieme splniť na vysokej úrovni. Poznatky z etáp Okolo Slovenska určite využijeme aj pri prípravách EYOF, ktorý je ďalším významným športovým podujatím organizovaným v Banskej Bystrici, a momentálne preň hľadáme vo výtvarnej súťaži podobu maskota – škriatka permoníka. Na EYOF sa bude súťažiť v jedenástich športoch, každý z nich by mal mať aj svoju testovaciu súťaž. Okrem Okolo Slovenska je to napríklad Európsky pohár v triatlone a mnoho ďalších,“ doplnil informácie Nosko.

Novinkou v kalendári UCI, ktorý bude mať v prípade schválenia zastávku v srdci Slovenska už tento rok, je pripravovaný Európsky pohár v cyklokrose. „Hlavným motorom tejto súťaže je práve náš zväz pod vedením prezidenta Petra Privaru, ktorý je zároveň predsedom komisie pre cyklokros Európskej cyklistickej únie. Zväz v spolupráci s komisiou cyklokrosu pripravil prvý náčrt súťaže, ktorej podoba bude definitívne schválená počas nastávajúcich víkendových majstrovstiev sveta v cyklokrose. Zatiaľ prezradím len toľko, že prioritne by mala byť orientovaná na mládežnícke kategórie od kadetov, juniorov po jazdcov U23. Za komisiu cyklokrosu a náš tím môžem povedať, že veľmi radi priložíme ruku k jeho organizácii,“ priblížil ďalšie vrcholové podujatie cyklistiky so zastávkou v Banskej Bystrici Martin Fraňo, športový riaditeľ kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica a zároveň predseda komisie pre cyklokros SZC.

Vedenie Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a cyklistického tímu Dukla Banská Bystrica predstavilo verejnosti nové zloženie tímu, ciele a partnerov pre sezónu 2020.

Personálna zostava Dukly Banská Bystrica v sezóne 2020:

  • Pretekári elite: Patrik Tybor, Marek Čanecký, Ján Andrej Cully, Martin Haring, Juraj Bellan
  • Pretekári U23: Martin Vlčák, Lukáš Kubiš, Martin Chren, Jakub Varhaňovský, Pavol Rovder
  • Hlavný tréner a športový riaditeľ: Martin Fraňo
  • Tréner a asistent športového riaditeľa: Maroš Kováč
  • Športový manažér a tajomník VŠC: Michal Szalma
  • Mechanici: Tomáš Líška a Vladimír Mikuš

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery z cyklistických pretekov Okolo Slovenska!

V OBRAZOCH:  Medzinárodné cyklistické preteky Okolo Slovenska
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM