Oživili sme SPOMIENKY Bystričanov: Rozpamätali sa na LEGENDÁRNE obchody z čias SOCIALIZMU
Pred desiatkami rokov pod Urpínom neexistovali veľké nákupné centrá. Ľudia chodili nakupovať do obchodov, ktoré sa navždy vryli do ich sŕdc.
Aromatický vecheť
Dagmar si ešte aj dnes spomína na „tú krásnu vôňu“ v Tuzexe. „Na druhej strane oproti Tuzexu bol mliečny bar. Každý deň cestou do školy sme tam chodili na vtáčie mlieko,“ napísala. Gabriela však mala na mliečny bar aj negatívnu spomienku. „Hnevalo ma, keď mi počas jedla tetuška prešla aromatickým vechtíkom a potom smrdel celý stôl,“ vysvetlila.
Macku zase okrem mliečneho baru a raňajok v Depe lákala aj pirôžkáreň, kam chodievala rovno zo školy.
„Také pirôžky sa už nenájdu,“ poznamenala.
Výnimočný luxus
Ivana si spomína na Depo ako na niečo luxusné. „Tam bolo všetko od koláčov, ktoré v cukrárni neboli, džúsy, šaláty. Pre mňa, keď sme tam chodili, to bolo niečo výnimočné,“ vysvetlila so slovami, že v tej dobe to nebolo samozrejmosťou, no spomína na to ako na krásne časy.
Jaroslav si zaspomínal aj na Smaženku. „Tam to voňalo klobáskou, jaternicou. Uhorka, feferónka, horčica a pivo 12ka od rána,“ vymenoval vtedajšie dobroty.
Rodičia za pultom
Katarínina mama zase robila priamo v Rybe. „Vydávala pri vchode tie lístky, kde sa zapisovalo, čo ste si objednali. Ako dieťa som tam za ňou chodila pozrieť si živé kapry, na grilované kuriatko,“ spomenula so slovami, že aj ich mačke odtiaľ nosila grilované kuracie krídelká.
Ako napísala Iveta, jej mama celý život pracovala v predajni syrov oproti hlavnej pošte. „Potom robila v mliekarni na Sídlisku a už ako dôchodkyňa na Fončorde v cukrárni. Tam Bola aj výrobňa a na zákusky od pani Geškovej, nedá sa zabudnúť,“ povedala.
Vôňa dreva aj zákuskov
„V Dolnej ulici bol obchod s domácimi potrebami, tam to krásne voňalo drevom po drevených výrobkoch (varešky, lopáre a pod),“ napísal Martin, ktorému utkvela v pamäti aj cukráreň na Dolnej, kožená galantéria na Hornej ulici, opravovňa obuvi či potraviny u Genderov na Hornej.
„Ja si spomínam na Cukráreň na Dolnej ulici, tam to voňalo veterníkmi a venčekmi, na pulte mali nalámanú študentskú pečať – tá sa vtedy kupovala na váhu. Tú vôňu cukrárne stále cítim bolo to úžasné,“ zaspomínala si zase Eva
Zoja zase robila priamo v Mäsne, ale každý obchod mal vtedy podľa jej slov svoje čaro. „Či už dámske a pánske odevy, cukráreň s najlepšími zákuskami (pralinkový – mňam), sklo porcelán, opus, rámovanie obrazov a nakoniec kvetinárstvo, kde mi Martuška urobila krásnu svadobnú kyticu. Jednoducho všetci rodina na Malinovského ulici,“ dodala Zoja, ktorá spomína s láskou.
V priloženej fotogalérii nájdete aj zábery bystrického tuzexu, o ktorom sa viac dočítate TU.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné