Jakub Forgács Správy

Zvolenský okres vystríhajú pred výčinmi počasia. Kedy hrozia búrky s krúpami?

Meteorológovia upozorňujú na búrky a dažde. Slovenský hydrometeorologický ústav (SMHÚ) vydal výstrahu 1. stupňa pre celé Slovensko.

Ilustračný obrázok k článku Zvolenský okres vystríhajú pred výčinmi počasia. Kedy hrozia búrky s krúpami?
6
Galéria

Bez dáždnika von nechoďte, počasie vás môže v nadchádzajúcich hodinách prekvapiť. Podľa slov meteorológov treba počítať s búrkami.

V okrese Zvolen platí 1. stupeň výstrahy pred búrkami. Trvá v utorok do 21:00. Ako uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), v okrese je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h). Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ informuje SHMÚ.

Ako dodávajú meteorológovia, pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).

Foto: ilustračné

Búrky
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM