Kultúra

Zvolenské divadlo prichádza s ďalšou novinkou: Premiéra inscenácie Zajatec vlastného príbehu

Zvolenské divadlo pripravilo ďalšiu novinku. Premiéru bude mať nová inscenácia autora Jakuba Nvotu s názvom Zajatec vlastného príbehu.

Ilustračný obrázok k článku Zvolenské divadlo prichádza s ďalšou novinkou: Premiéra inscenácie Zajatec vlastného príbehu
Zdroj: Dnes24.sk

Autorská hra prináša s ľahkosťou, hravosťou, nadhľadom a humorom generačnú výpoveď, ktorá sa netají tým, že zaznamenáva život žitý tu, v menšom slovenskom meste, postavami, ktoré možno zajtra stretnete aj vy.

Sonda do súčasného života

Sugestívny autor Jakub Nvota písal hru priamo pre DJGT. Nevšedný príbeh doplnil elektrizujúcimi piesňami, komiksovou scénou, fascinujúcimi kostýmami a metaforami, ktoré sú príťažlivé naprieč diváckym spektrom. Každý si totiž môže nájsť tú svoju líniu a vstúpiť do diela, ktoré rozozvučí všetky zmysly.

Jednej noci, v jednom meste, v jednom náhodnom okamihu sa pretnú príbehy siedmich ľudí v nonstop bare Amnézia. Z fontány sa vynorí hasič, splaší sa malý drak, na chodníku rozloží svoje kartičky veštica. Svojské až bizarné postavičky s humorom sebe vlastným hľadajú lásku, pochopenie na facebooku, oddanosť chameleóna, znovuzrodenie, happyend. A taxík. Až kým sa nezjaví neznámy gitarista.

Hra Zajatec vlastného príbehu je sondou do súčasného života. Napísaná ľahkým perom, oscilujúca medzi banálnym a vážnym, analyzujúca s humorom úsmev klauna aj živly v nás. V hodine medzi psom a vlkom, tam, kde sa stretá sínus a kosínus, na ryske medzi poloprázdnym a poloplným príbehom, žijú postavy, ktoré je možné si zamilovať, znejú piesne, ktoré s nehou a vášňou klopú na uši, a stojí farebný svet podčiarkujúci vyslovené.

Nevšedná incenácia

Silný realizačný tím zhmotnil na doskách DJGT nevšednú a unikátnu inscenáciu. Autor a režisér Jakub Nvota je známy z Túlavého divadla i z réžií pre popredné slovenské a české divadlá. V DJGT najviac zarezonovala jeho réžia kultovej inscenácie Hugo Karas, a tí, ktorí ju majú stále v pamäti, zachytia v tejto inscenácii aj jej vzdialené ozveny.

Ľubica Malachovská Čekovská je talentovaná skladateľka komponujúca pre slovenské i európske umelecké scény. Jej piesne zložené pre hru sú organickou súčasťou príbehu a sýto dokresľujú atmosféru. Bratia Daubravovci, ktorí sú tvorcami dynamickej komiksovej scény a nápaditých kostýmov, majú na svojom konte oceňovanú spoluprácu s mnohými divadlami, a ako dvojičky sa výrazne dopĺňajú pri tvorbe.

Tím tvorcov dopĺňa interná dramaturgička DJGT Uršuľa Ferenčuková, tiež autorka niekoľkých hier, a korepetítor Pavel Korduliak, ktorý s divadlom pravidelne spolupracuje pri hudobných inscenáciách. Premiéra, ktorá je prvým uvedením tejto hry, sa uskutoční v piatok 12. februára 2016.

Dôležité dátumy

11.02.2016 o 18:30 Zajatec vlastného príbehu – predpremiéra

12.02.2016 o 18:30 Zajatec vlastného príbehu – premiéra

13.02.2016 o 18:30 Zajatec vlastného príbehu – 1. repríza

foto: René Miko

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM