Správy

Zvolenská nemocnica stavia nový urgent. Prvý výkop na stavbe má už za sebou

Pracovisko urgentného príjmu bude mať jednotku úrazovej starostlivosti so zákrokovou sálou a so sádrovňou. V ambulantnej časti bude vytvorený priestor pre odborné ambulancie a pre expektačné lôžka, kde bude pacient sledovaný aj niekoľko hodín.

Ilustračný obrázok k článku Zvolenská nemocnica stavia nový urgent. Prvý výkop na stavbe má už za sebou
Zdroj: TASR

Nemocnica Zvolen bude mať nový urgent. Ide o najväčšiu investíciu v jej novodobej histórii. Na stavbu urgentného príjmu získal vlastník nemocnice – Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) celkom 6,45 milióna eur z eurofondov.

Ako počas utorkového prvého výkopu na stavbe uviedol predseda BBSK Ján Lunter, ide o jednu z najvýznamnejších investícií do zdravotníckych zariadení vo vlastníctve samosprávneho kraja za uplynulé roky. „Nám ale ide najmä o to, aby sa v tejto nemocnici zlepšili služby obyvateľom,“ povedal.

„Výstavbou nového urgentu pristupujeme k zjednoteniu všetkých služieb urgentu pod jednu strechu,“ uviedol Michal Pišoja, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Agel SK, ktorá zvolenské nemocnicu spravuje. „Bude to znamenať rýchlejšie vybavenie pacienta a zvýšenie dostupnosti,“ do­dal.

Pracovisko urgentného príjmu bude mať jednotku úrazovej starostlivosti so zákrokovou sálou a so sádrovňou. V ambulantnej časti bude vytvorený priestor pre odborné ambulancie a pre expektačné lôžka, kde bude pacient sledovaný aj niekoľko hodín.

Okrem zdrojov Európskej únie prispeje na stavbu aj správcovská spoločnosť, takže celkové náklady dosiahnu približne 7,1 milióna eur. Urgentný príjem by mal poskytovať svoje služby v polovici roku 2021.

Podľa riaditeľa zvolenskej nemocnice Jána Belanského už v novembri tohto roku nemocnica presunie pre začatú stavbu urgent z chirurgického pavilónu do spoločného internistického pavilónu, keď bude efektívne fungovať od začiatku roku 2020.

Stavbu nového pavilónu víta aj zvolenská primátorka Lenka Balkovičová. „Teším sa z toho, že peniaze investované do stavby pavilónu prinesú ľudom novú kvalitu a personálu lepšie pracovné podmienky,“ povedala. Podľa jej slov sa poskytované služby v tomto zariadení po príchode nového správcu v roku 2010 výrazne zlepšili. „Predchádzajúci prevádzkovateľ chcel napríklad zrušiť geriatrické oddelenie, no dnes je geriatria jedným z najväčších oddelení v rámci kraja,“ pripomenula.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM