Stanislav Černák Rôzne

Zvolenčania pôsobiaci v Bratislave? Na zvezenie domov využívajú Facebook!

Potrebujete cestovať za školou či prácou do Bratislavy alebo späť domov? Na Facebooku funguje skupina, vďaka ktorej majú Zvolenčania možnosť získať lacnejšiu a pohodlnejšiu alternatívu k bežnej doprave - vozia sa totiž navzájom. Ako to celé funguje?

Ilustračný obrázok k článku Zvolenčania pôsobiaci v Bratislave? Na zvezenie domov využívajú Facebook!
Zdroj: TASR

Facebooková skupina Cestujeme BA-NR-ZV-LC má už takmer 1 500 členov. Sú nimi študenti, ale aj pracujúci, ktorí musia dochádzať do Bratislavy alebo cestujú späť do Zvolena alebo aj Lučenca a Poltára. Vďaka spojeniu na sociálnej sieti našli lacnejšiu a často aj rýchlejšiu alternatívu k autobusom. Táto skupina je však uzavretá a o pridanie treba požiadať admina.

„Skupina bola vytvorená pre ľudí čo cestujú na trase Bratislava – Nitra – Zvolen – Lučenec, prípadne Poltár – Rimavská Sobota a späť. Skupina je pre tých, čo hľadajú odvoz alebo hľadajú pasažierov,“ píše sa v tejto facebookovej skupine.

Existuje však aj otvorená skupina Cestujeme z/do Zvolena, ktorá má 454 členov. Tu môžete pridávať vaše inzeráty bez pridania adminom a taktiež si tu môžete prezerať inzeráty bez akýchkoľvek problémov.

Ako zohnať dobrý odvoz?

Do skupiny stačí napísať požiadavku s približným miestom, odkiaľ by ste chceli cestovať, časom odchodu a kontaktom na seba, prípadne si prejsť posledné príspevky a zistiť, či niekto neponúkol odvoz. Potom už len čakáte na reakcie. Ak do Bratislavy cestujete vlastným autom, môžete o tom informovať ostatných, napísať počet voľných miest, navrhnúť cenu za odvoz a umožniť tak ostatným cestovať s vami. Získate tak spoločnosť na cestu, ale aj nezanedbateľných pár eur na benzín.

V dobe, keď autobusy a železnice zvyšujú cestovné je takáto forma dopravy veľmi užitočná a markantný rozdiel ocenia hlavne pracujúci. Do hlavného mesta sa autom dostanete podstatne rýchlejšie a cesta pritom veľa nestojí. Pokiaľ ste šoférom vy a podarí sa vám nazbierať troch – štyroch spolujazdcov, dokážete tak pokryť aj celé náklady na pohonné látky.

Skúsenosti z ciest

Niektorí majú s takýmto cestovaním dobré skúsenosti. „Semtam využijem túto možnosť, keďže sa potrebujem dostať do Nitry. Zatiaľ sa mi podarilo zohnať vždy dobrý odvoz. A naozaj ušetrím,“ prezradil Martin. Nie všetci však majú dôveru voči takémuto cestovaniu. „Netvrdím, že sa to neoplatí, ale mám voči takémuto spôsobu cestovania rešpekt, predsa len idete s úplne neznámym človekom,“ netajila študentka Henrieta.

„Viem o tejto možnosti, no ešte som ju nevyužila. Cestujem na trase Bratislava – Zvolen pomerne často, ale stále využívam vlak. Možno porozmýšľam nad tým, nepochybujem o tom, že by som ušetrila,“ povedala pracujúca študentka Lucia.

Opatrnosť nadovšetko

Či sa k niekomu pridáte alebo naopak, zoberiete záujemcu o odvoz, to je už na vás. Pri využívaní takýchto služieb je však namieste byť aj opatrní a snažiť sa už vopred znížiť riziko možných komplikácií. Oplatí sa tiež staviť na zopár rád, ktoré by si podľa polície mali brať k srdcu napríklad stopári. Tie ani pri „facebookovom odvoze“ nie sú na škodu.

Je dobré zapamätať si informácie o vozidle (evidenčné číslo, farba a podobne) a venovať od prvej chvíle dôslednú pozornosť vodičovi, jeho vzhľadu a správaniu, ako aj jeho prípadným spolucestujúcim. Ak je to možné, treba sa sadnúť na zadné sedadlo, aby ste mali dostatočný odstup a prehľad o vodičovi, a v prípade nevhodného správania mohli včas vystúpiť. V prípade najmenšieho podozrenia treba požiadať o zastavenie na otvorenom priestranstve, napríklad z dôvodov nevoľnosti alebo vykonania osobnej potreby.

V každej situácii je dôležité zachovať „chladnú“ hlavu. Pri pokuse o násilie, ak je to možné, sa treba snažiť riešiť situáciu útekom na frekventované miesto. Je vhodné mať pri sebe niečo na obranu, napríklad ochranný sprej, na škodu nie je naučiť sa aj zopár základných prvkov sebaobrany. V prípade úteku treba podľa možnosti čo najskôr upovedomiť políciu.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM