Jakub Forgács Kultúra

Zvolen zažije najväčšiu prehliadku študentského folklóru. Prídu aj súbory zo zahraničia

Festival sa zameriava na rozvoj tradičných kultúrnych hodnôt slovenského ľudu v oblasti zvykov, spevu, tanca a hudby a tiež na ich tvorivú konfrontáciu s ľudovou kultúrou iných krajín.

Ilustračný obrázok k článku Zvolen zažije najväčšiu prehliadku študentského folklóru. Prídu aj súbory zo zahraničia
Zdroj: TASR

Niekoľko dní pred Folklórnymi slávnosťami pod Poľanou v Detve, ktoré sú najväčším folklórnym festivalom v Banskobystrickom kraji, sa vo Zvolene uskutoční najväčšia prehliadka študentského folklóru – 24. ročník medzinárodného festivalu vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen 2019. Konať sa bude 9. až 11. júla a vystúpi na ňom osem slovenských a štyri zahraničné súbory.

Festival sa zameriava na rozvoj tradičných kultúrnych hodnôt slovenského ľudu v oblasti zvykov, spevu, tanca a hudby a tiež na ich tvorivú konfrontáciu s ľudovou kultúrou iných krajín. Festival je súťažný, laureát festivalu získa ocenenie Zvolenskú fujaru.

Zo slovenských súborov sa predstaví domáci folklórny súbor Poľana, ktorý pôsobí pri Technickej univerzite vo Zvolene od roku 1955, z neďalekej Banskej Bystrice sa na festivale zúčastní Univerzitný folklórny súbor Mladosť, ktorý je reprezentačným telesom Univerzity Mateja Bela. Vystúpi tiež folklórny súbor Ekonóm z Ekonomickej univerzity v Bratislave, folklórny súbor Stavbár zo Žilinskej univerzite v Žiline, Zobor, ktorý pôsobí pri Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, Hornád z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Diváci uvidia aj folklórny súbor Technik reprezentujúci Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave a folklórny súbor Trnafčan z Univerzity Sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Návštevníci festivalu sa tento rok môžu tešiť aj na vystúpenia zahraničných súborov. Z Austrálie príde FS Liptár reprezentujúci Slovenský spolok Ľudovíta Štúra, zo Španielska zavíta Tuna Universitaria de Montes de Madrid reprezentujúci polytechniku v Madride, z Litvy to bude Ratilio z Univerzity vo Vilniuse a zo Srbska Sonja Marinkovic z Univerzity v Novom Sade.

„Festival vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen je obrazom pevného zväzku univerzitných akademických tradícií s každodenným pracovným kolobehom slovenského ľudu a s tradíciami vzniknutými vo voľných a sviatočných chvíľach slovenského národa,“ uviedol k festivalu rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil.

Festival sa začne v utorok 9. júla prvým súťažným večerom v Divadle J. G. Tajovského, kde vystúpi polovica súborov. Program bude pokračovať toho istého dňa festivalovým večerom na Námestí SNP vo Zvolene. V stredu 10. júla bude súťažiť v Divadle J. G. Tajovského druhá polovica súborov, zatiaľ čo ostatní budú vystupovať na námestí. Štvrtkový (11. 6.) program festivalu bude obohatený o tradičný krojovaný sprievod mestom. Program Akademického Zvolena vyvrcholí vo štvrtok galakoncertom v Divadle J. G. Tajovského.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM