Správy

Zvolen bude bez novoročného OHŇOSTROJA: Akú alternatívnu ponúka mesto ľuďom?

Mesto ohňostroj na prelome rokov neorganizuje už dlhšiu dobu. Dôvodom je ohľaduplnosť k domácim i voľne žijúcim zvieratám, ktoré práve na prelome rokov veľmi trpia hlukom zo zábavnej pyrotechniky.

Ilustračný obrázok k článku Zvolen bude bez novoročného OHŇOSTROJA: Akú alternatívnu ponúka mesto ľuďom?
Zdroj: Ľubomír Palušák

Novoročný mestský ohňostroj v centre Zvolena nebude ani tento rok. Silvestrovskú zábavu a oslavy príchodu nového roka však mesto pre ľudí pripravuje. TASR to potvrdil zvolenský primátor Vladimír Maňka.

Zábava namiesto ohňostroja

Ako uviedol, samospráva ohňostroj na prelome rokov neorganizuje už dlhšiu dobu. Dôvodom je ohľaduplnosť k domácim i voľne žijúcim zvieratám, ktoré práve na prelome rokov veľmi trpia hlukom zo zábavnej pyrotechniky. „Keď však prídu ľudia na Silvestra do mesta, vždy sa nájde niekto, kto s ňou manipuluje,“ objasnil s tým, že ďalším dôvodom je aj pomoc životnému prostrediu.

Hudobná zábava spojená s diskotékou na námestí vo Zvolene sa začína 31. decembra o 22.00 hod.

Prehodnotenie tradície

Primátor spomenul, že ohňostroj si v uplynulých rokoch robievali obyvatelia v mestskej časti Sekier. Nebýva však o polnoci, zvykom bolo organizovať ho podvečer. Prehodnotiť pokračovanie tejto tradície však navrhuje mestská poslankyňa Denisa Záchenská. „Mali by sme zvážiť, akým spôsobom to bude pokračovať. V posledných rokoch robili ľudia ohňostroj pri priehrade Môťová, čo je blízko domova dôchodcov,“ priblížila. Doplnila, že je to aj v blízkosti rôznych biotopov, kde sa v zime skrývajú zvieratá. Podľa jej slov je to tak nesprávna lokalita. „Buď si rozmyslime, že ho presunieme inde, napríklad k bývalému gymnáziu, alebo zvážme, či túto tradíciu úplne zakážeme,“ zhrnula. Zdôraznila, že ohľad treba brať na tých, ktorí sa sami brániť nemôžu.

Hovorca Zvolena Martin Svatuška v minulosti uviedol, že posledný ohňostroj mesto organizovalo na prelome rokov 2016 a 2017. „Vtedy ho objednávalo za sumu 1 200 eur,“ podotkol.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM