Stanislav Černák Správy

Zima k nám bola milosrdná: Zvolen ušetril obrovský balík peňazí, to je sumička!

Na poslednom zasadaní mestského zastupiteľstva mesto Zvolen prezradilo, koľko ušetrilo na zimnej údržbe. Kde sa použijú ušetrené peniaze?

Ilustračný obrázok k článku Zima k nám bola milosrdná: Zvolen ušetril obrovský balík peňazí, to je sumička!
Foto: Stanislav Černák / Zdroj: Dnes24.sk

„Zimnú údržbu pre Zvolen zabezpečovali dvaja zmluvní partneri. Námestie SNP, Park Ľ. Štúra, Trhovú ulicu a Sládkovičovu ulicu zabezpečovala spoločnosť Marius Pedersen. Ostatné časti mesta zabezpečovala spoločnosť Banskobystrická regionálna správa ciest. S obidvoma zmluvnými partnermi boli uzatvorené zmluvy na základe ich úspešnosti vo verejných súťažiach,“ píše sa v správe mesta.

Vďaka miernej zime ušetrili

Celkové náklady na zimnú údržbu sa vyšplhali na 31 951,33 eur. Najdôležitejšie je, že Zvolen ušetril vďaka veľmi miernej zime poriadna balík peňazí – až 235 000 eur! Uvedené v správe však bolo 200 000 eur. Reálne je to však o 35 000 viac.

„Mesto malo zvýšené výdavky na zimnú údržbu v období rokov 2012 a 2013, vtedy sme si 35 000 eur požičali z fondu na rekonštrukciu verejného osvetlenia,“ povedal na zastupiteľstva prednosta zvolenskej radnice Stanislav Jalakša. Mesto navrhuje, aby sa spomenutá čiastka použila práve na rekonštrukciu verejného osvetlenia, teda tam, odkiaľ sa predtým vzala. „Musia to odsúhlasiť poslanci, aby sa táto suma použila práve tam, odkiaľ sa vtedy vzala, v tom období sme hľadali zdroje na vykrytie zimnej údržby a našli sme ich práve tam,“ vysvetlil Jalakša.

Ako sa využijú ušetrené peniaze?

„Chceme, aby 35 000 eur išlo na rekonštrukciu verejného osvetlenia. Poslanci výboru mestských častí už majú vytypované lokality, takže podľa ich požiadaviek a podľa technického stavu osvetlenia sa bude rekonštruovať na jednotlivých uliciach,“ povedal pre Zvolen 24 primátor Miroslav Kusein.

A čo zo zvyšnými 200 000 eurami? „O tom, kde sa použije ušetrená práve táto suma rozhodnú poslanci na ďalšom zasadaní zastupiteľstva. Návrhov zo strany miesta je viacer, no zatiaľ sme nerozhodli. Napríklad ide o rekonštrukciu komunikácií alebo rôzne návrhy v jednotlivých volebných obvodoch,“ priblížil Kusein.

Zimná údržba v číslach

Poďme však späť k zimnej údržbe. Zimná údržba bola vyhlásená 15.11.2013 a ukončená 15.3.2014. Mesto podrobne vypracovalo správu, v ktorej sa uvádza, že v novembri bolo počasie bez snehových zrážok. V decembri snežilo 6 dní, v januári 4 dni, vo februári a ani v marci už nesnežilo.

„Spolu v zimnom období 2013/2014 bolo zaznamenaných 10 dní sneženia v meste Zvolen, pričom v oblasti na Kráľovej a v Sekierskej doline bolo počasie chladnejšie, s väčším počtom zrážok a výjazdov techniky,“ píše sa v správe mesta.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM