Kultúra

Zámocké hry zvolenské štartujú 50. ročník: Ponúknu inscenácie z Izraela aj Srbska

Dramaturgiu divadelného festivalu budú počas desiatich dní okrem slovenských divadiel koncepčne dotvárať inscenácie z Česka, Izraela, Nemecka a Srbska.

Ilustračný obrázok k článku Zámocké hry zvolenské štartujú 50. ročník: Ponúknu inscenácie z Izraela aj Srbska
Zdroj: TASR

Pod Pustým hradom sa v piatok začínajú 50. Zámocké hry zvolenské (ZHZ), trvať budú do 16. júna. Festival otvorí nová inscenácia Divadla Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) vo Zvolene s názvom Verná nevera. TASR o tom informovala vedúca obchodno-marketingového oddelenia DJGT Gabriela Valentínyová.

Inscenácie z Izraela aj Srbska

Ako uviedol dramaturg DJGT Ján Chalupka, hru Jozefa Mokoša pripravil inscenačný tím pod režijným vedením umeleckého šéfa DJGT Petra Palika. Priblíži satirické autorské piesne i prvky artistickej štylizácie. Predtým bude na Zvolenskom zámku vernisáž tematickej výstavy, ktorá vznikla v spolupráci s Divadelným ústavom. Súčasťou prvého dňa podujatia bude aj jeho otvorenie pred budovou divadla.

Dramaturgiu divadelného festivalu budú počas desiatich dní okrem slovenských divadiel koncepčne dotvárať inscenácie z Česka, Izraela, Nemecka a Srbska. Pripravené sú aj rôzne scénické čítania, výstavy, dielne, prezentácie či živé nahrávania podcastov. „Večerný program ZHZ sa z viacerých dôvodov uskutoční prevažne v sále a štúdiu divadla a vo svojej štruktúre ponúkne aj technicky náročnejšie produkcie, ktoré by inak neboli prenosné na zámocké nádvorie,“ vysvetľuje dramaturg.

Pestrá programová skladba

Programová skladba prinesie tematické odkazy z minulosti, akým je napríklad humanistický pohľad na tému holokaustu. Predstavia sa Divadlo Astorka Korzo'90 i Divadlo Jána Palárika z Trnavy. „Pozornosť je venovaná pestrému výberu rozprávok aj pre najmladších festivalových divákov,“ zdôraznil Chalupka. Súčasťou ZHZ bude aj tretí ročník behu, ktorý v nedeľu 16. júna uzavrie letný divadelný festival.

Program ZHZ nájdu záujemcovia na ich oficiálnej webstránke.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM