Stanislav Černák Rôzne

Začala sa vykurovacia sezóna: Teplo do domácností prúdi, ak je vonku 2 dni po sebe menej ako 13 stupňov

Oficiálna vykurovacia sezóna začína 1. septembra. Na konci minulého týždňa sa začalo kúriť už vo všetkých bytoch vo Zvolene.

Ilustračný obrázok k článku Začala sa vykurovacia sezóna: Teplo do domácností prúdi, ak je vonku 2 dni po sebe menej ako 13 stupňov
Zdroj: Webnoviny.sk

Ako nás informoval Marek Blanár zo spoločnosti STEFE SK, ktorá zabezpečuje služby dodávky tepla a teplej úžitkovej vody do domácností, tak minulý týždeň vo štvrtok a v piatok sa postupne spúšťalo kúrenie v celom Zvolene na všetkých zdrojoch. „Samozrejme okrem tých, ktorí si požiadali, že nechcú kúriť. Náš energetik mal zoznam tých, ktorí kúriť ešte nechceli. Boli to niektoré školy a obchody. Žiadosť podali aj niektoré bytové domy,“ prezradil.

Sezóna vykurovania začala 1.septembra

Vykurovacia sezóna začína 1. septembra. Kúriť sa však začne až vtedy, ak vonkajšia teplota klesne počas dvoch za sebou nasledujúcich dní pod 13 stupňov. „Vlani sa spúšťalo kúrenie v približne rovnakom čase ako teraz,“ objasnil pre Zvolen 24 Marek Blanár.

Momentálne sa vo Zvolene opäť nekúri, pretože teploty sú opäť vyššie. „Skoro každý panelák alebo bytovka má svoj snímač teploty, tzv. Kosku. Keďže sme už kúrenie spustili, tak teraz ho regulujeme takým spôsobom, že zakúrime ak klesne teplota pod 15 stupňov, nato sú spomínané snímače teploty,“ vysvetlil Blanár.

Indviduálne kúrenie

Samozrejme, že niektoré spoločenstvá bytov majú kúrenie prispôsobené individuálne. „Tých 15 stupňov je štandard. Avšak niektorí si dávali meniť hodnoty teploty. Niektorí požiadali kúrenie, ak klesne vonkajšia teplota pod 16 stupňov, iní chceli ušetriť a kúrenie sa spustí, až keď je vonku menej ako 13 stupňov,“ povedal pracovník STEFE SK. Pokiaľ je vonku menej ako 15 stupňov do radiatorov v domácnostiach prúdi teplota 38 stupňov.

Spoločnosť STEFE SK pôsobí vo Zvolene od roku 1994 a prevádzkuje niekoľko desiatok tepelných zariadení a 36 km primárnych a sekundárnych sietí. Teplo dodáva približne až pre 32 tisíc obyvateľov Zvolena. 66 percentný podiel má vo firme spoločnosť sama a 34 percent mesto Zvolen.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM