Stanislav Černák Rôzne

Zabudnutý Turovský vodopád: Vybudovali dva chodníky, aby ho sprístupnili

V Turovej neďaleko Zvolena sprístupnili Turovský vodopád, ktorý je vzdialený len jeden kilometer od dediny. Mnohí z nášho regiónu o ňom doteraz ani nevedeli. Rozhodne ho choďte navštíviť.

Ilustračný obrázok k článku Zabudnutý Turovský vodopád: Vybudovali dva chodníky, aby ho sprístupnili
Zdroj: TASR

Tak trochu zabudnutému a turistami opomínanému Turovskému vodopádu pri obci s rovnakým menom, sa azda dostane väčšej pozornosti. Miestna samospráva s niekoľkými dobrovoľníkmi totiž pred časom vyčistila prístup k tejto prírodnej pamiatke a navyše, vybudovala dva turistické chodníky so smerovými tabuľami.

„Odstránili sme popadané drevo, ktoré bránilo prístupu k vodopádu, miesto vyčistili od náletových drevín, vyzbierali plasty a pneumatiky, ktoré tam priniesla voda. Vybudovali tam tiež dva chodníky so smerovými tabuľami, ktoré privedú návštevníkov k vodopádu z dvoch svetových strán,“ prezradila starostka Turovej Jana Jarotová.

Vodopád sa nachádza len kilometer od dediny. Vytvoril sa na jednom z prítokov potoku Turová v doline, ktorá má charakter kaňonu. Vysoký je až 15 metrov a domáci ho nazývajú aj Padalo, alebo Skalný vodopád.

Obec má ale ešte jednu prírodnú zaujímavosť. Je ňou tzv. Turovský sopúch. Ten dedinčania vyčistili už vlani. Sopúch je vlastne obnaženým hrdlom niekdajšej sopky. V jeho blízkosti sa nachádza viacero druhov teplomilných rastlín. Bohatý je aj na faunu.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM