Správy

Vo zvolenskej nemocnici začnú opätovne operovať: Platiť však budú obmedzenia

Aby pacient mohol byť operovaný v rámci plánovaného zákroku, musí vzhľadom na pandémiu nového koronavírusu splniť viaceré podmienky.

Ilustračný obrázok k článku Vo zvolenskej nemocnici začnú opätovne operovať: Platiť však budú obmedzenia
Zdroj: TASR

Všetky nemocnice a zdravotnícke zariadenia, patriace do siete Agel, teda aj tá zvolenská, začínajú od pondelka (4. 5.) opätovne realizovať plánované operácie. Zákroky boli odložené v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu nariadením Ministerstva zdravotníctva SR a hlavného hygienika SR.

"Budú sa realizovať všetky operácie, ktoré patria medzi odkladné operačné výkony. Ich odkladnosť je maximálne po dobu troch mesiacov od stanovenia indikácie k operácii. Ak by sa tento interval predlžoval, mohlo by dôjsť u pacienta k významnému zhoršeniu jeho zdravotného stavu, k neznesiteľným bolestiam, k nenávratným zmenám zdravotného stavu, prípadne k trvalej invalidite a v krajnom prípade až k úmrtiu,“ informoval medicínsky riaditeľ siete AGEL Ján Slávik.

S obmedzeniami

V nemocniciach siete, ktoré sú v druhej línii nemocníc po reprofilizácii pre COVID-19, bude počet plánovaných operácií obmedzený, keďže musia naďalej zachovať svoju pripravenosť pre prípadné prijatie pacientov s ochorením COVID-19, ak sa naplnia kapacity nemocníc zaradených do prvej línie.

Aj pre plánovanú operatívu však budú platiť isté obmedzenia. „Nemali by sa realizovať ani operácie, ktoré si vyžadujú väčšiu potrebu používania krvných transfúznych prípravkov, prípadne väčšie množstvo osobných ochranných pracovných prostriedkov, alebo operácie, ktoré si vyžadujú pooperačnú dlhodobejšiu hospitalizáciu, aby nedošlo k vyčerpaniu personálnych a materiálno-technických kapacít týchto zdravotníckych zariadení," vysvetlil ďalej medicínsky riaditeľ. Urgentné a akútne operačné výkony musia všetky nemocnice vykonávať tak, ako doposiaľ.

Aby pacient mohol byť operovaný v rámci plánovaného zákroku, musí vzhľadom na pandémiu nového koronavírusu splniť viaceré podmienky. Všetky operácie vykonávané počas pandémie COVID-19 vychádzajú z nariadení hlavného hygienika SR. Základnou podmienkou pre pacienta, ktorý má absolvovať plánovanú operáciu, je tiež negatívny PCR test. Nemocnice siete AGEL žiadajú, aby nebol starší ako dva pracovné dni pred plánovanou hospitalizáciou.

Čakacie lehoty sa predĺžili

Povinnosťou pacienta je tiež deklarovať čestným prehlásením, že dodržal domácu karanténu 14 dní pred nástupom na hospitalizáciu a že mu nebola nariadená karanténa zo strany regionálneho úradu verejného zdravotníctva, prípadne jeho všeobecným lekárom v čase trvania hospitalizácie.

„Čakacie lehoty na operácie sa nám predĺžili približne o dva mesiace. Aj naďalej nemôžeme vykonávať plánované operácie, ktoré znesú odklad na dlhšie obdobie ako tri mesiace. Sú to výkony napr. kozmetickej chirurgie u samoplatcov. U týchto pacientov sa čakacia doba môže predĺžiť aj na dlhšie obdobie,“ dodal Slávik.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM